Dla nowych graczy: Podstawy rozgrywki
Quass, | Komentarze : 3Witajcie w naszej serii poradników dla nowych graczy! Jeśli chcecie odkryć ogromny, nieustannie zmieniający się świat Azeroth, to dobrze trafiliście. Postaramy się przedstawić tutaj najważniejsze informacje o World of Warcraft, zaczynając od zakupu gry, a kończąc na bardziej skomplikowanych elementach rozgrywki. W razie dodatkowych pytań polecamy odwiedzić dział dla nowicjuszy na naszym forum.
W tej części dowiecie się między innymi o co chodzi w interfejsie gry, na czym polega walka i jak wykonywać zadania oraz jak komunikować się z innymi graczami w Azeroth. Poradnik jest zgodny z aktualizacją 8.1.
Poruszanie się
Zacznijmy od najważniejszego, czyli jak poruszać się po świecie gry. Możecie biegać swoją postacią korzystając z klawiszy WASD lub przytrzymując oba przyciski myszy, a skakać za pomocą spacji. Trzymanie jednego przycisku myszy pozwala na obracanie kamery. Jeśli będziecie chcieli nieco zwolnić, klawisz ukośnika przy klawiaturze numerycznej włącza tryb chodzenia. Gdyby układ przycisków Wam nie odpowiadał, zawsze możecie go zmienić w menu gry, pod zakładką Key Bindings.
Interfejs
Podstawowy, niemodyfikowany interfejs World of Warcraft nie jest przesadnie skomplikowany. W lewym górnym rogu ekranu (1.) wyświetla się portret gracza, jego pasek życia i zasobów (np. many). Po kliknięciu na przeciwnika, zobaczycie obok również jego portret. Trochę niżej (2.) widoczne jest okno czatu, gdzie wyświetlają się otrzymywane przez Was wiadomości (więcej o tym w podpunkcie "komunikacja").
Po środku na dole (3.) jest pasek akcji, pozwalający na łatwy dostęp do umiejętności postaci oraz wyświetlający ilość doświadczenia potrzebnego do osiągnięcia kolejnego poziomu. W prawym dolnym rogu (4.) znajduje się Wasz ekwipunek (domyślny skrót: B) oraz ikony ważnych narzędzi w grze, m.in. drzewko talentów, lista umiejętności, wyszukiwarka grup oraz menu. Wyżej (5.) widoczna jest mini-mapa i kalendarz, lista aktywnych zadań i poleceń oraz buffy i debuffy, które wpływają w różny sposób na Waszą postać.
Interfejs w grze można modyfikować na niezliczone sposoby korzystając z addonów. Pozwalają one na dodawanie nowych funkcji, usprawnianie istniejących lub po prostu zmianę wyglądu tego, co widzicie na ekranie. Najbogatsza i najpopularniejsza biblioteka addonów do World of Warcraft jest dostępna na Curse.
Walka
W trakcie swoich podróży po Azeroth natraficie na całą masę wrogów i niebezpieczeństw. Dobrze jest więc wiedzieć, jak działa system walki w World of Warcraft. Zacznijmy od tego, że każda klasa i każda specjalizacja klasowa posiada unikalny zestaw zaklęć i umiejętności. Możecie je sprawdzić, otwierając w grze księgę zaklęć (domyślny skrót: P), w której zawarte są opisy każdej umiejętności oraz informacje, na którym poziomie postaci się odblokowują.
Z księgi zaklęć możecie przemieszczać umiejętności bezpośrednio na dolny pasek akcji i aktywować je przy pomocy klawiszy numerycznych lub myszy. Natraficie na wiele różnych rodzajów zaklęć - od ataków zadających obrażenia natychmiast lub przez określony czas, aż po specjalne zdolności, np. w przypadku łowców umiejętność udawania własnej śmierci.
Większość umiejętności w grze wymaga wykorzystania pewnej ilości zasobów klasowych - są one widoczne przy portrecie postaci. Wiedza, jak je kontrolować, to jedna z głównych cech najlepszych graczy. Zasoby różnią się w zależności od klasy. Magowie korzystają z na przykład z many, która może się skończyć i wymaga odnowienia. Łotrzy potrzebują energii, która szybko się regeneruje, ale równie szybko wyczerpuje. Wojownicy do swoich ataków wykorzystują gniew narastający zarówno przy zadawaniu, jak i przyjmowaniu obrażeń.
Aby rozpocząć walkę z przeciwnikiem, trzeba kliknąć na niego myszą lub wybrać go przyciskiem Tab. Włączając plakietki (domyślny skrót: V) zobaczycie nad głową wybranego NPCa lub wrogiego gracza jego pasek życia. Oczywiście klasy walczące w zwarciu, jak wojownicy czy łotrzy, muszą zbliżyć się do przeciwnika zanim zaczną atakować.
Na niskich poziomach macie dostęp tylko do kilku umiejętności, więc walka jest dosyć prosta. Z każdym kolejnym zaklęciem sprawa będzie się jednak nieco komplikować, gdyż nowe umiejętności różnie ze sobą współdziałają lub ich przydatność jest zależna od momentu w walce. Pojawia się kwestia rotacji, czyli odpowiedniej kolejności używania umiejętności swojej klasy - poradniki na ten temat możecie znaleźć na wielu stronach, np. Icy-Veins lub Wowhead.
Wykonywanie zadań
Istnieją różne sposoby na zdobywanie doświadczenia i awansowanie poziomu swojej postaci w World of Warcraft, ale najbardziej podstawowym jest wykonywanie zadań (quests) w strefach w otwartym świecie. Zwyczajne zadania oznaczone są symbolem żółtego wykrzyknika (1.). Kiedy na nie klikniecie, pojawi się okno z nazwą, opisem i nagrodami za ich ukończenie (2.). Po zaakceptowaniu zadania, po prawej stronie ekranu zobaczycie jego nazwę oraz skrót wymagań (3.). Czasami wykonanie zadania wymaga jakiegoś przedmiotu - wtedy jego ikona pojawia się przy tym właśnie skrócie.
Niebieski obszar na mini-mapie lub głównej mapie (domyślny skrót: M) oznacza strefę aktywnego zadania. Tam właśnie znajdziecie przeciwników, których trzeba się pozbyć czy też przedmioty, które trzeba zebrać. Po wszystkim wystarczy wrócić do odpowiedniego NPCa - będzie wtedy widoczny nad nim żółty znak zapytania.
Występuje też kilka innych rodzajów zadań. Te oznaczone niebieskim wykrzyknikiem można powtarzać - zazwyczaj codziennie lub cotygodniowo. Pomarańczowe wykrzykniki to ważne, kluczowe zadania, np. główna kampania fabularna w dodatku lub seria nagradzana na koniec legendarnym przedmiotem.
Ekwipunek
Podróżując po świecie gry, wykonując zadania i pokonując wrogów, prędko natraficie na różnego rodzaju przedmioty - w tym również ekwipunek, który możecie założyć na swoją postać jeśli spełniacie odpowiednie wymagania. Każda klasa ma przypisany odpowiedni rodzaj zbroi, przyznający bonus do głównej statystyki postaci - dla Paladynów to np. Plate Specialization. Rekomendowany ekwipunek dla poszczególnych klas jest następujący:
- Cloth (płócienne): mag, kapłan, czarnoksiężnik
- Leather (skórzane): druid, mnich, łotr, łowca demonów
- Mail (kolcze): szaman, łowca
- Plate (płytowe): paladyn, wojownik, rycerz śmierci
Jakość przedmiotów
Każdy przedmiot w grze ma określoną jakość, którą reprezentuje odpowiedni kolor. Jakość ekwipunku sygnalizuje m.in. jak trudno jest go zdobyć lub jak dobre ma statystyki wobec wymaganego poziomu postaci. Przedmioty typu Poor (słabe) oraz Common (zwykłe) wypadają z pospolitych przeciwników. Ekwipunek Uncommon (niezwykły) można pozyskać z zadań, mobów w świecie i podziemiach. Przedmioty Rare (rzadkie) to często nagrody z trudniejszych zadań i bossów w podziemiach. W trakcie przechodzenia rajdów i innych aktywności na maksymalnym poziomie często natraficie na ekwipunek Epic (epicki). Uzbrojenie wyjątkowo trudne do zdobycia i przyznające specjalne efekty określa się jako Legendary (legendarne).
Istnieją specjalne rodzaje przedmiotów oznaczone osobnymi kolorami. Heirloomy (przedmioty rodowe) rosną w siłę razem z poziomem postaci, są przypisane do konta i często przyznają bonus do doświadczenia. Artifacts (artefakty) to wyjątkowe elementy ekwipunku, z którymi gracze przez długi czas się nie rozstają, gdyż powiązane są z nimi odrębne systemy rozwoju postaci.
Poradnik Awanturnika
Jednym z najbardziej przydatnych narzędzi dla nowicjuszy w grze jest Adventure Guide (domyślny skrót Shift+J). Odblokowuje się on na 11 poziomie postaci i zapewnia przegląd najważniejszych aktywności, do których gracz ma w danym momencie dostęp.
Jeśli w danej strefie skończyły się zadania, poprzez poradnik można odebrać zlecenie prowadzące do następnej krainy. Znajdziecie tam również informacje o podziemiach i polach bitew, na które można się zapisać, dostępnych do nauczenia się profesjach i aktywnych wydarzeniach w świecie Azeroth. W pozostałych zakładkach widoczny jest przegląd wszystkich podziemi i rajdów w grze oraz obecnych tam bossów, ich umiejętności, a także nagród i przedmiotów możliwych do zdobycia po ich pokonaniu.
Komunikacja
Aby wysłać wiadomość w grze, wystarczy wcisnąć przycisk enter lub kliknąć na pasek czatu w lewym dolnym rogu ekranu. Rozmowa może odbywać się poprzez różne kanały, które aktywuje się komendą na czacie. Oto najważniejsze z nich:
Kanały bezpośrednie
- /s (say - kolor biały) - domyślny kanał, pozwala na rozmowę z osobami w najbliższym otoczeniu gracza.
- /y (yell - kolor czerwony) - krzyk, zwiększa zasięg wysyłanej wiadomości.
- /e (emote - kolor pomarańczowy) - pozwala na wyrażenie czynności wykonywanej przez postać. Często używany na serwerach RP.
- /w <nick> (whisper - kolor różowy) - szept, wysyła wiadomość do konkretnego gracza, bez względu na odległość.
Kanały grupowe
- /p (party - kolor fioletowy) - pozwala na kontakt z innymi graczami w grupie (maks. 5 osób).
- /i (instance - kolor pomarańczowy) - umożliwia rozmowę z innymi graczami w rajdzie (maks. 40 osób).
- /g (guild - kolor zielony) - wiadomość będzie widoczna dla wszystkich graczy w gildii.
Kanały ogólne
- /1 (general - kolor różowy) - wiadomość dotrze do wszystkich graczy w strefie.
- /2 (trade - kolor różowy) - działa tylko w miastach, wiadomość dotrze do graczy we wszystkich stolicach.
Do dyspozycji macie też liczne komendy emotek, po których wpisaniu Wasza postać wykona pewną akcję - np. /dance (taniec), /laugh (śmiech), /whistle (gwizd), /hello (powitanie), /applaud (klask) czy /sleep (sen).
W kolejnej części naszej serii poradników omówimy podróżowanie po Azeroth, czyli główne metody szybkiego przemieszczania się pomiędzy krainami, kontynentami, a nawet planetami w grze.
Mikropowieści "Elegia" i "Słuszna wojna" teraz po polsku!
Quass, | Komentarze : 4Dwie mikropowieści, które można znaleźć w fizycznej edycji kolekcjonerskiej dodatku Battle for Azeroth w pięknej, ilustrowanej oprawie, są teraz dostępne w wersji cyfrowej po polsku! Obie przybliżają wydarzenia, które nastąpiły w trakcie Wojny Cierni w północnym Kalimdorze i pozwalają nam znacznie dokładniej poznać przemyślenia głównych bohaterów konfliktu. Elegia autorstwa Christie Golden skupia się na Przymierzu, a Słuszna wojna została napisana przez Roberta Brooksa z perspektywy Hordy.
Cytat z: Blizzard Entertainment (źródło)
Napięcie, które od chwili pokonania Płonącego Legionu wzrastało między Przymierzem a Hordą, doprowadziło w końcu do dramatycznych wydarzeń. Bądźcie ich świadkami dzięki mikropowieściom Elegia autorstwa Christie Golden oraz Słuszna wojna pióra Roberta Brooksa. Obydwie opowieści traktują o tych samych, epokowych wydarzeniach, które poznajemy z punktu widzenia Przymierza i Hordy. To od was zależy, która wersja przejdzie do historii, ponieważ historię piszą zwycięzcy.
[Spoilery] Filmy z bitwy o Lordaeron
Quass, | Komentarze : 0Od środy 8 sierpnia, gracze z Europy będą mogli wziąć udział w bitwie o Lordaeron, która jest bezpośrednim następstwem spalenia Teldrassil, wielkiego drzewa nocnych elfów. Armie Przymierza ruszyły na północ, by odbić Undercity z rąk nieumarłych. Jeśli nie obawiacie się spoilerów, to poniżej zawarte są trzy cinematiki, które zobaczycie w trakcie nowego scenariusza - oczywiście z polskimi napisami.
Interwencja Jainy
Finał Przymierza
Finał Hordy
Dla nowych graczy: Tworzenie pierwszej postaci
Quass, | Komentarze : 0Witajcie w naszej serii poradników dla nowych graczy! Jeśli chcecie odkryć ogromny, nieustannie zmieniający się świat Azeroth, to dobrze trafiliście. Postaramy się przedstawić tutaj najważniejsze informacje o World of Warcraft, zaczynając od zakupu gry, a kończąc na bardziej skomplikowanych elementach rozgrywki. W razie dodatkowych pytań polecamy odwiedzić dział dla nowicjuszy na naszym forum.
Ta część przybliży Wam pierwsze kroki po uruchomieniu World of Warcraft, czyli wybór serwera i tworzenie postaci, a także o czym powinniście pamiętać przy wybieraniu klasy i rasy. Poradnik jest zgodny z aktualizacją 8.1.
Wybór serwera
Kiedy logujecie się do gry po raz pierwszy, zostaniecie automatycznie umieszczeni na jednym z mniej zaludnionych serwerów, zwanych realmami. Aby go zmienić, trzeba kliknąć przycisk Change Realm w prawym górnym rogu ekranu. Wyświetli się wtedy lista realmów – przy każdym widoczny jest jego rodzaj, ilość posiadanych tam postaci oraz populacja. Realmy dzielą się na dwa rodzaje:
- Normal – Zwyczajny realm PvE. Gracze nie mogą ze sobą walczyć, jeśli nie znajdują się w obszarze przeciwnej frakcji lub nie włączyli trybu PvP dla swojej postaci w głównym mieście.
- RP – Serwer, który gromadzi graczy chcących odgrywać role swoich postaci, brać udział w organizowanych przez społeczność wydarzeniach fabularnych itp. Działa na podobnych zasadach, co realm typu Normal. Największym realmem RP w regionie europejskim jest Argent Dawn.
Kiedyś istniały jeszcze serwery PvP, gdzie walka z innymi graczami była zawsze aktywna, ale Blizzard postanowił zmienić ten system. Teraz gracze własnoręcznie włączają tryb PvP (War Mode) w miastach, a w otwartym świecie będą automatycznie trafiać na innych, którzy są chętni do walki. Jeśli zależy wam na grze z rodakami, to serwerem gromadzącym najwięcej polskich graczy jest Burning Legion. Polskie gildie znajdziecie też na innych serwerach – warto zajrzeć do działu gildii na naszym forum, gdzie często się reklamują.
Tworzenie postaci
Przechodzimy do głównego etapu, czyli tworzenia Waszej pierwszej postaci. Na początek będziecie musieli zdecydować, po czyjej stronie staniecie w odwiecznym konflikcie pomiędzy Hordą a Przymierzem. Wybierzecie rasę, zmodyfikujecie wygląd swojego bohatera i co najważniejsze, wybierzecie klasę. Ten ostatni krok determinuje, z jakich broni, ekwipunku i umiejętności będziecie mogli korzystać w trakcie walki.
Wybór rasy
Wszystkie rasy dostępne dla graczy w World of Warcraft należą do jednej z dwóch frakcji. Horda to nietypowy sojusz, który ponad wszystko ceni honor, siłę i wolę przetrwania. Członków szlachetnego Przymierza łączy wiara w poświęcenie i sprawiedliwość.
W szeregach Hordy możecie grać jako orkowie, nieumarli, taureni, trolle, krwawe elfy oraz gobliny. Przymierze łączy ludzi, krasnoludy, nocne elfy, gnomy, draenei oraz worgenów. Są też neutralni pandareni, którzy wybierają swoją frakcję dopiero po wykonaniu zadań w początkowej strefie. Każda rasa ma kilka unikalnych dla niej umiejętności, np. krasnoludy mogą przemieniać się w kamień i przyjmować mniej obrażeń. Szczegóły znajdziecie w zakładce "More Info" na ekranie tworzenia postaci.
W dodatku Battle for Azeroth wprowadzona została możliwość tworzenia bohaterów należących do tzw. sprzymierzonych ras (Allied Races), czyli przedstawicieli różnych nacji i grup, z którymi nawiązaliśmy kontakt w trakcie naszych przygód w Azeroth. Sprzymierzone rasy można odblokować dopiero na 110 poziomie po spełnieniu określonych wymagań. Więcej informacji znajdziecie w tym poradniku.
Wybór klasy
Teraz zadecydujecie o klasie swojej postaci. Jesteście broniącym sprawiedliwości paladynem, grzebiącym w cudzych kieszeniach łotrem, czy ciskającym kulami ognia magiem? Każda klasa ma unikalny styl rozgrywki, więc zanim podejmiecie ostateczną decyzję, warto kilka wypróbować i sprawdzić, czy Wam odpowiadają.
World of Warcraft ma obecnie 12 klas: wojownik, paladyn, łowca, łotr, kapłan, szaman, mag, czarnoksiężnik, mnich, druid, rycerz śmierci i łowca demonów. Te dwie ostatnie to tzw. klasy heroiczne, które zaczynają swoją przygodę na wyższym poziomie niż pozostałe (kolejno 55 i 100) i są bardziej wyjątkowe pod względem fabularnym. Niektóre klasy są niedostępne dla wybranych ras – nieumarły nie może być np. paladynem, a człowiek nie sprawdzi się jako szaman.
Warto wspomnieć tu również o specjalizacjach, które odblokowują się na 10 poziomie postaci i dodatkowo zmieniają styl rozgrywki. Od nich zależy, czy np. Wasz kapłan będzie skupiał się na leczeniu (Discipline, Holy) czy na zadawaniu obrażeń (Shadow). Każda specjalizacja oferuje odrębny zestaw umiejętności oraz drzewko talentów.
Poszczególne klasy różnią się nie tylko umiejętnościami, ale też ekwipunkiem, z jakiego korzystają. Dla przykładu, łowcy demonów i mnisi ograniczeni są do skórzanych zbroi. Trzeba też zwracać uwagę na statystyki przedmiotów – postacie leczące i rzucające zaklęcia zazwyczaj preferują intelekt (Intellect), a te walczące w zwarciu zręczność (Agility) lub siłę (Strength). Niezależnie od klasy przyda się Wam statystyka wytrzymałości (Stamina), która zwiększa ilość punktów życia.
Po nadaniu wyglądu i imienia swojemu pierwszemu bohaterowi, pozostało Wam już tylko jedno - wejść do świata gry. Aby to zrobić, kliknijcie przycisk Enter World na ekranie wyboru postaci. Powita Was krótka cutscenka wprowadzająca, po czym będziecie mogli rozpocząć swoją pierwszą przygodę w Azeroth!
W kolejnej części naszej serii poradników omówimy podstawy rozgrywki, czyli główne systemy i narzędzia, które pomogą Wam odnaleźć się w świecie gry.
Weteran: Film wprowadzający z Saurfangiem
Quass, | Komentarze : 6Blizzard zafundował nam z samego rana sporą niespodziankę! Oto nowy film wprowadzający dodatku Battle for Azeroth z Saurfangiem w roli głównej. W nocy przed rozpoczęciem bitwy o Lordaeron, stary wojownik spotyka na murach obronnych młodego szamana. Niedawne wydarzenia oraz wspomnienia dawnych dni - między innymi śmierć syna Dranosha - zmuszają go do podjęcia trudnej decyzji.
Harmonogram odblokowania aktywności w Battle for Azeroth
Quass, | Komentarze : 0Blizzard opublikował informacje o datach odblokowania najważniejszych elementów rozgrywki w zbliżającym się dodatku, czyli nowego rajdu, pierwszych sezonów PvP i PvE oraz dwóch kolejnych sprzymierzonych ras.
Sprzymierzone rasy
W dniu premiery, przed graczami otworzy się możliwość odblokowania dwóch nowych sprzymierzonych ras - krasnoludów Dark Iron oraz orków Mag'har. Zandalari i ludzie z Kul Tiras zapewne dołączą do nas nieco później. Szczegóły na temat wszystkich sprzymierzonych ras znajdziecie w tym artykule.
Uldir
W dawnych czasach tytani stworzyli ten rozległy podziemny obiekt, aby przeprowadzać badania i poddawać kwarantannie pojmane okazy. Mieli nadzieję, że studiując i analizując słabe punkty oraz reakcje energii pustki, która wiązała pradawnych bogów, odnajdą sposób na jej zneutralizowanie. Byli w ogromnym błędzie. Cała placówka została zapieczętowana, by czające się wewnątrz koszmary nigdy nie postawiły stopy na powierzchni Azeroth. Teraz pieczęć została jednak złamana...
Uldir, nowy rajd składający się z 8 bossów, otworzy się 5 września. Oto pełen harmonogram:
- 05.09.18 - Tryb normalny i heroiczny
- 12.09.18 - Tryb mityczny i pierwsze skrzydło LFR
- 26.09.18 - Drugie skrzydło LFR
- 10.10.18 - Trzecie skrzydło LFR
Pierwszy sezon PvP
Pierwszy sezon PvP w Battle for Azeroth rozpocznie się tego samego dnia, co nowy rajd - 5 września. Zmiany wprowadzone w rozgrywce PvP możecie poznać w tym artykule.
Pierwszy sezon mitycznych podziemi
5 września wystartuje również pierwszy sezon mitycznych podziemi w nowym dodatku. Z każdym kolejnym sezonem jakość nagród będzie rosła, aby nadążać za rozwojem gry. Blizzard zapowiedział też nową przeszkodę (affix) o nazwie Infested, która może aktywować się na 10 poziomie mitycznego podziemia.
- Infested: Niektórzy przeciwnicy (nie bossowie) zostaną zainfekowani pomiotem G'huuna. Wrogowie ci są odporni na efekty crowd-control, zadają większe obrażenia i mają więcej punktów życia. Po śmierci nosiciela, pomiot spróbuje przenieść się na kolejnego wroga, ale można go po drodze oszołomić i zabić.
Warbringers - Część II: Sylvanas
Quass, | Komentarze : 7Drugi z trzech filmów animowanych z cyklu Warbringers jest już dostępny! Wynik konfliktu w północnym Kalimdorze staje się oczywisty, kiedy armie Hordy z Sylvanas na czele zbliżają się do wielkiego drzewa nocnych elfów, Teldrassil. Poniżej obejrzycie finał Wojny Cierni z polskimi napisami.
Blizzard sugeruje zmiany w Alterac Valley i Isle of Conquest
Quass, | Komentarze : 0Blizzard wprowadził na serwerach bety Battle for Azeroth kilka zmian w polach bitew Alterac Valley oraz Isle of Conquest. W nowym dodatku obie mapy mają trafić do osobnej kategorii, która będzie obejmować większe, epickie pola bitew i oferować lepsze nagrody. Zmiany te nie są ostateczne i niebiescy proszą graczy o opinie na ich temat.
Cytat z: Blizzard (źródło)
Alterac Valley
Isle of Conquest
- Zwiększono ilość surowców potrzebnych do zwycięstwa o 100.
- Punkty życia i obrażenia zadawane przez NPCów są teraz równie poziomowi i wyposażeniu graczy, czego rezultatem będzie bardziej zrównoważony poziom trudności.
Isle of Conquest
- Zwiększono ilość surowców potrzebnych do zwycięstwa o 100.
- Znacznie zwiększono wytrzymałość murów.
- Zwiększono obrażenia zadawane graczom przez Siege Engine, Demolishers, Glaive Throwers i Keep Cannons (w szczególności Siege Engine będzie teraz groźne).
- Zwiększono obrażenia zadawane budowlom przez Siege Engine i Demolishers (zwłaszcza umiejętność Ram).
- Rafinery i Quarry częściej generują teraz surowce.
- Zwiększono punkty życia "bossów".