WoWCenter.pl
wikass zabił Mythrax the Unraveler (Normal Uldir) po raz 2.     
kuturin zdobył 7th Legionnaire's Cuffs.     
Nikandra spełnił kryterium Loot 200,000 gold osiągnięcia Got My Mind On My Money.     
Tooly zdobył Fairweather Helm.     
Muattin zdobył osiągnięcie The Dirty Five.     
Yoozku zdobył Parrotfeather Cloak.     
Mlody89 zdobył Royal Apothecary Drape.     
Weakness zabił Dazar, The First King (Mythic King's Rest) po raz 6.     
liq spełnił kryterium osiągnięcia Saving for a Rainy Day.     
Osiol spełnił kryterium osiągnięcia Saving for a Rainy Day.     
Wuntu zabił Zek'voz, Herald of N'zoth (Heroic Uldir) po raz 1.     
Olsa zabił Vectis (Heroic Uldir) po raz 6.     
Sarenus spełnił kryterium osiągnięcia Saving for a Rainy Day.     
kajtasus zdobył osiągnięcie Come Sail Away.     
ossir spełnił kryterium osiągnięcia Saving for a Rainy Day.     
mcpablo spełnił kryterium Alliance players slain. osiągnięcia Frontline Slayer.     
Emmm zabił Taloc (Heroic Uldir) po raz 17.     
AsaGorth spełnił kryterium Big-Mouth Clam osiągnięcia The Oceanographer.     

Dla nowych graczy: Podstawy rozgrywki

Serwis WoWCenter.pl nie jest obecnie utrzymywany.

Dziękujemy za wszystkie lata spędzone razem z nami
w Azeroth!

- Redakcja
Artykuł

Dla nowych graczy: Podstawy rozgrywki

  Quass:
https://wowcenter.pl/Files/dng_03_head.jpg

Witajcie w naszej serii poradników dla nowych graczy! Jeśli chcecie odkryć ogromny, nieustannie zmieniający się świat Azeroth, to dobrze trafiliście. Postaramy się przedstawić tutaj najważniejsze informacje o World of Warcraft, zaczynając od zakupu gry, a kończąc na bardziej skomplikowanych elementach rozgrywki. W razie dodatkowych pytań polecamy odwiedzić dział dla nowicjuszy na naszym forum.

W tej części dowiecie się między innymi o co chodzi w interfejsie gry, na czym polega walka i jak wykonywać zadania oraz jak komunikować się z innymi graczami w Azeroth. Poradnik jest zgodny z aktualizacją 8.1.

Poruszanie się

Zacznijmy od najważniejszego, czyli jak poruszać się po świecie gry. Możecie biegać swoją postacią korzystając z klawiszy WASD lub przytrzymując oba przyciski myszy, a skakać za pomocą spacji. Trzymanie jednego przycisku myszy pozwala na obracanie kamery. Jeśli będziecie chcieli nieco zwolnić, klawisz ukośnika przy klawiaturze numerycznej włącza tryb chodzenia. Gdyby układ przycisków Wam nie odpowiadał, zawsze możecie go zmienić w menu gry, pod zakładką Key Bindings.

https://wowcenter.pl/Files/dng_03_14.jpg

Interfejs

Podstawowy, niemodyfikowany interfejs World of Warcraft nie jest przesadnie skomplikowany. W lewym górnym rogu ekranu (1.) wyświetla się portret gracza, jego pasek życia i zasobów (np. many). Po kliknięciu na przeciwnika, zobaczycie obok również jego portret. Trochę niżej (2.) widoczne jest okno czatu, gdzie wyświetlają się otrzymywane przez Was wiadomości (więcej o tym w podpunkcie "komunikacja").


Po środku na dole (3.) jest pasek akcji, pozwalający na łatwy dostęp do umiejętności postaci oraz wyświetlający ilość doświadczenia potrzebnego do osiągnięcia kolejnego poziomu. W prawym dolnym rogu (4.) znajduje się Wasz ekwipunek (domyślny skrót: B) oraz ikony ważnych narzędzi w grze, m.in. drzewko talentów, lista umiejętności, wyszukiwarka grup oraz menu. Wyżej (5.) widoczna jest mini-mapa i kalendarz, lista aktywnych zadań i poleceń oraz buffy i debuffy, które wpływają w różny sposób na Waszą postać.

Interfejs w grze można modyfikować na niezliczone sposoby korzystając z addonów. Pozwalają one na dodawanie nowych funkcji, usprawnianie istniejących lub po prostu zmianę wyglądu tego, co widzicie na ekranie. Najbogatsza i najpopularniejsza biblioteka addonów do World of Warcraft jest dostępna na Curse.

Walka

W trakcie swoich podróży po Azeroth natraficie na całą masę wrogów i niebezpieczeństw. Dobrze jest więc wiedzieć, jak działa system walki w World of Warcraft. Zacznijmy od tego, że każda klasa i każda specjalizacja klasowa posiada unikalny zestaw zaklęć i umiejętności. Możecie je sprawdzić, otwierając w grze księgę zaklęć (domyślny skrót: P), w której zawarte są opisy każdej umiejętności oraz informacje, na którym poziomie postaci się odblokowują.


Z księgi zaklęć możecie przemieszczać umiejętności bezpośrednio na dolny pasek akcji i aktywować je przy pomocy klawiszy numerycznych lub myszy. Natraficie na wiele różnych rodzajów zaklęć - od ataków zadających obrażenia natychmiast lub przez określony czas, aż po specjalne zdolności, np. w przypadku łowców umiejętność udawania własnej śmierci.

Większość umiejętności w grze wymaga wykorzystania pewnej ilości zasobów klasowych - są one widoczne przy portrecie postaci. Wiedza, jak je kontrolować, to jedna z głównych cech najlepszych graczy. Zasoby różnią się w zależności od klasy. Magowie korzystają z na przykład z many, która może się skończyć i wymaga odnowienia. Łotrzy potrzebują energii, która szybko się regeneruje, ale równie szybko wyczerpuje. Wojownicy do swoich ataków wykorzystują gniew narastający zarówno przy zadawaniu, jak i przyjmowaniu obrażeń.


Aby rozpocząć walkę z przeciwnikiem, trzeba kliknąć na niego myszą lub wybrać go przyciskiem Tab. Włączając plakietki (domyślny skrót: V) zobaczycie nad głową wybranego NPCa lub wrogiego gracza jego pasek życia. Oczywiście klasy walczące w zwarciu, jak wojownicy czy łotrzy, muszą zbliżyć się do przeciwnika zanim zaczną atakować.

Na niskich poziomach macie dostęp tylko do kilku umiejętności, więc walka jest dosyć prosta. Z każdym kolejnym zaklęciem sprawa będzie się jednak nieco komplikować, gdyż nowe umiejętności różnie ze sobą współdziałają lub ich przydatność jest zależna od momentu w walce. Pojawia się kwestia rotacji, czyli odpowiedniej kolejności używania umiejętności swojej klasy - poradniki na ten temat możecie znaleźć na wielu stronach, np. Icy-Veins lub Wowhead.

Wykonywanie zadań

Istnieją różne sposoby na zdobywanie doświadczenia i awansowanie poziomu swojej postaci w World of Warcraft, ale najbardziej podstawowym jest wykonywanie zadań (quests) w strefach w otwartym świecie. Zwyczajne zadania oznaczone są symbolem żółtego wykrzyknika (1.). Kiedy na nie klikniecie, pojawi się okno z nazwą, opisem i nagrodami za ich ukończenie (2.). Po zaakceptowaniu zadania, po prawej stronie ekranu zobaczycie jego nazwę oraz skrót wymagań (3.). Czasami wykonanie zadania wymaga jakiegoś przedmiotu - wtedy jego ikona pojawia się przy tym właśnie skrócie.


Niebieski obszar na mini-mapie lub głównej mapie (domyślny skrót: M) oznacza strefę aktywnego zadania. Tam właśnie znajdziecie przeciwników, których trzeba się pozbyć czy też przedmioty, które trzeba zebrać. Po wszystkim wystarczy wrócić do odpowiedniego NPCa - będzie wtedy widoczny nad nim żółty znak zapytania.

Występuje też kilka innych rodzajów zadań. Te oznaczone niebieskim wykrzyknikiem można powtarzać - zazwyczaj codziennie lub cotygodniowo. Pomarańczowe wykrzykniki to ważne, kluczowe zadania, np. główna kampania fabularna w dodatku lub seria nagradzana na koniec legendarnym przedmiotem.


Ekwipunek

Podróżując po świecie gry, wykonując zadania i pokonując wrogów, prędko natraficie na różnego rodzaju przedmioty - w tym również ekwipunek, który możecie założyć na swoją postać jeśli spełniacie odpowiednie wymagania. Każda klasa ma przypisany odpowiedni rodzaj zbroi, przyznający bonus do głównej statystyki postaci - dla Paladynów to np. Plate Specialization. Rekomendowany ekwipunek dla poszczególnych klas jest następujący:
 • Cloth (płócienne): mag, kapłan, czarnoksiężnik
 • Leather (skórzane): druid, mnich, łotr, łowca demonów
 • Mail (kolcze): szaman, łowca
 • Plate (płytowe): paladyn, wojownik, rycerz śmierci

Jakość przedmiotów

Każdy przedmiot w grze ma określoną jakość, którą reprezentuje odpowiedni kolor. Jakość ekwipunku sygnalizuje m.in. jak trudno jest go zdobyć lub jak dobre ma statystyki wobec wymaganego poziomu postaci. Przedmioty typu Poor (słabe) oraz Common (zwykłe) wypadają z pospolitych przeciwników. Ekwipunek Uncommon (niezwykły) można pozyskać z zadań, mobów w świecie i podziemiach. Przedmioty Rare (rzadkie) to często nagrody z trudniejszych zadań i bossów w podziemiach. W trakcie przechodzenia rajdów i innych aktywności na maksymalnym poziomie często natraficie na ekwipunek Epic (epicki). Uzbrojenie wyjątkowo trudne do zdobycia i przyznające specjalne efekty określa się jako Legendary (legendarne).


Istnieją specjalne rodzaje przedmiotów oznaczone osobnymi kolorami. Heirloomy (przedmioty rodowe) rosną w siłę razem z poziomem postaci, są przypisane do konta i często przyznają bonus do doświadczenia. Artifacts (artefakty) to wyjątkowe elementy ekwipunku, z którymi gracze przez długi czas się nie rozstają, gdyż powiązane są z nimi odrębne systemy rozwoju postaci.

Poradnik Awanturnika

Jednym z najbardziej przydatnych narzędzi dla nowicjuszy w grze jest Adventure Guide (domyślny skrót Shift+J). Odblokowuje się on na 11 poziomie postaci i zapewnia przegląd najważniejszych aktywności, do których gracz ma w danym momencie dostęp.


Jeśli w danej strefie skończyły się zadania, poprzez poradnik można odebrać zlecenie prowadzące do następnej krainy. Znajdziecie tam również informacje o podziemiach i polach bitew, na które można się zapisać, dostępnych do nauczenia się profesjach i aktywnych wydarzeniach w świecie Azeroth. W pozostałych zakładkach widoczny jest przegląd wszystkich podziemi i rajdów w grze oraz obecnych tam bossów, ich umiejętności, a także nagród i przedmiotów możliwych do zdobycia po ich pokonaniu.

Komunikacja

Aby wysłać wiadomość w grze, wystarczy wcisnąć przycisk enter lub kliknąć na pasek czatu w lewym dolnym rogu ekranu. Rozmowa może odbywać się poprzez różne kanały, które aktywuje się komendą na czacie. Oto najważniejsze z nich:

Kanały bezpośrednie
 • /s (say - kolor biały) - domyślny kanał, pozwala na rozmowę z osobami w najbliższym otoczeniu gracza.
 • /y (yell - kolor czerwony) - krzyk, zwiększa zasięg wysyłanej wiadomości.
 • /e (emote - kolor pomarańczowy) - pozwala na wyrażenie czynności wykonywanej przez postać. Często używany na serwerach RP.
 • /w <nick> (whisper - kolor różowy) - szept, wysyła wiadomość do konkretnego gracza, bez względu na odległość.

Kanały grupowe
 • /p (party - kolor fioletowy) - pozwala na kontakt z innymi graczami w grupie (maks. 5 osób).
 • /i (instance - kolor pomarańczowy) - umożliwia rozmowę z innymi graczami w rajdzie (maks. 40 osób).
 • /g (guild - kolor zielony) - wiadomość będzie widoczna dla wszystkich graczy w gildii.

Kanały ogólne
 • /1 (general - kolor różowy) - wiadomość dotrze do wszystkich graczy w strefie.
 • /2 (trade - kolor różowy) - działa tylko w miastach, wiadomość dotrze do graczy we wszystkich stolicach.

Do dyspozycji macie też liczne komendy emotek, po których wpisaniu Wasza postać wykona pewną akcję - np. /dance (taniec), /laugh (śmiech), /whistle (gwizd), /hello (powitanie), /applaud (klask) czy /sleep (sen).


W kolejnej części naszej serii poradników omówimy podróżowanie po Azeroth, czyli główne metody szybkiego przemieszczania się pomiędzy krainami, kontynentami, a nawet planetami w grze.

Komentarze:

Wczytywanie komentarzy...
Musisz się zalogować, aby dodać komentarz