Legion | Zapowiedź: Przedstawienie systemu PvP
Tommy, | Komentarze : 9Cytat z: Blizzard Entertainment (źródło)
PvP w Legionie czeka wiele interesujących zmian. O niektórych chcielibyśmy dzisiaj porozmawiać.
System Honoru
W Legionie Honor i Conquest nie będą już walutami, za pomocą których kupuje się sprzęt u sprzedawców. Zamiast tego postaci, które osiągnęły maksymalny poziom doświadczenia, będą zdobywały punkty Honoru poprzez walkę na Polach Bitew i Arenach. Po zdobyciu odpowiedniej ilości punktów Honoru będziecie mogli awansować na wyższy poziom Honoru, maksymalnie do poziomu 50. W międzyczasie będziecie nagradzani złotem, mocą artefaktu lub talentami PvP z nowego systemu Honoru.
Talenty Honoru są specjalnym zestawem talentów dostępnym dla graczy tylko w przestrzeni PvP (np. Pole Bitwy lub Arena) lub w inny sposób zaangażowanych w walkę PvP. Będą one stanowiły dodatek do zwykłych drzewek. Poprzez zdobywanie poziomów honoru dostajecie dostęp do kolejnych możliwości. Przykładowo 10 poziom Honoru odblokowuje jeden talent do wyboru w każdym rządku. Im większy poziom tym więcej opcji do wyboru.
Na przykład Windwalker Monk, który osiągnął 10 poziom Honoru może wybrać Rushing Tiger Palm, które sprawia, że Tiger Palm można używać do spowolnienia i skrócenia odległości do celu. Restoration Druid na 46 poziomie Honoru może używać Deep Roots, dzięki którym Entangling Roots nie przestają działać na cel mimo, że otrzymał obrażenia.
Wybór konkretnych talentów ma duży wpływ na to, jak będziecie grać swoją postacią oraz pozwoli na dostosowanie waszego herosa do waszego stylu gry.
Sprzęt
Cóż, skoro już nie potrzebujemy Honoru i Conquest do kupowania przedmiotów, to w jaki sposób wasz sprzęt będzie wpływał na siłę postaci w PvP? Odpowiedź brzmi: nie będzie wpływał (zbytnio).
W Legionie jak tylko wejdziecie do strefy PvP wszystkie statystyki wynikające z waszego sprzętu zostaną wyzerowane, następnie otrzymacie wcześniej ustalone dla każdej klasy i specjalności statystyki. Ponadto wszystkie bonusy za części zestawu, enchanty, bonusy z legendarnych przedmiotów, trinketów czy artefaktów zostaną dezaktywowane (aczkolwiek same artefakty i ich moc pozostaną aktywne).
Jedynym wpływem waszego sprzętu jest malutki modyfikator zależny od średniego poziomu przedmiotów. Za każdy punkt poziomu przedmiotów względem przeciwnika dostaniecie dodatkowy modyfikator 0,1% do mocy PvP. To oznacza, że przewaga jednego z graczy o 25 ilvl będzie dawała mu przewagę 2,5% w statystykach PvP nad przeciwnikiem, a nie tak jak dzisiaj 25%. Nadal będzie to stanowiło pewną motywację do ulepszania swego sprzętu (a sądzimy, że w World of Warcraft to bardzo ważne), jednakże korzyści z tego płynące nie są aż tak spektakularne.
Te zmiany mają swoje plusy. Po pierwsze, wszyscy uczestnicy walki PvP startują na równym poziomie. Oczywiście nadal powinniście odblokowywać talenty Honoru żeby osiągnąć maksimum możliwości, ale do tego czasu będziecie mieć równe szanse.
Po drugie, dzięki temu będziemy mieć nieskończenie więcej możliwości kontrolowania i poprawiania balansu PvP. Jeśli Mastery jednej ze specjalizacji jest za silne w PvP to nic nie szkodzi – redukujemy Mastery. Jeśli jakąś specjalizację zbyt łatwo zabić – ok, zwiększamy Staminę. Jeśli healer ma problemy z leczeniem członków drużyny – dodajemy Spellpower. W skrócie – w łatwy sposób możemy balansować PvP nie psując PvE.
Szykując się do bitwy
Mimo, że ekwipunek ma ograniczony wpływ na moc waszej postaci w PvP i nie będzie można go kupować za Honor i Conquest, nadal chcemy, żebyście mogli go zdobywać przy pomocy PvP. Naprawdę podoba się nam system Strongbox w trybach RBG i Skirmish, więc w Legionie będzie działał podobny system z wieloma usprawnieniami.
W Legionie będziecie zdobywać przedmioty poprzez udział w Arenach i Polach Bitew. W rankingowych bitwach jakość nagród zależeć będzie od rankingu. Ponadto oczywiście będziecie zdobywać punkty i poziomy Honoru, dzięki którym odblokujecie talenty Honoru.
Rezygnujemy z idei sprzętu dedykowanego tylko do PvP. Skoro każdy ma predefiniowane statystyki, trinkety i bonusy za zestawy są wyłączone, a ilvl daje malutki bonus, już nie musicie używać sprzętu specjalnie do PvP. Także w Legionie ekwipunek to ekwipunek, niezależnie od tego gdzie go zdobyliście, i jest tak samo dobry w PvP jak w PvE. Najlepsi gracze obu trybów będą mogli zdobyć najlepszy sprzęt.
Sezonowcy
Legion wprowadza zmiany również w sezonach PvP oraz nagrodach. Na przestrzeni lat zauważyliśmy, że najlepsi gracze PvP skupiali się tylko po jednej ze stron konfliktu, niezależnie od tego, czy tego chcieli, czy byli zmuszeni. Balans wśród ras jest dla nas bardzo ważny, ale myślimy, że część osób podczas wyboru kierowała się przede wszystkim wiedzą o tym, po której stronie są najbardziej utalentowani zawodnicy.
Mając to na uwadze w Legionie na koniec każdego sezonu PvP będziemy nagradzać procent najlepszych graczy z danej frakcji, a nie jak do tej pory procent wszystkich graczy. To oznacza, że nawet jeśli wierzycie, że jedna z frakcji ma większą szansę na nagrodę, to możecie grać tą, którą chcecie i nadal nie obawiać się, że nie dostaniecie Gladiatora.
Ponadto chcemy, aby sezony były krótsze i było ich więcej. Skoro poziom Honoru nie resetuje się między sezonami, a sprzęt nie ma aż takiego znaczenia, gdy nadejdzie nowy sezon będziecie mogli od razu walczyć na prawie maksymalnym poziomie, zamiast czekać i zbierać sprzęt przez kilka tygodni. To oznacza więcej sezonów PvP i częstsze nagrody.
Ależ prestiż
Po osiągnięciu 50 poziomu Honoru zostaniecie postawieni przed trudnym wyborem. Będziecie mogli poświęcić swoje poziomy (a tym samym talenty) i zresetować je do pierwszego w zamian za Prestiż. Poziomy Prestiżu są nagradzane:
- Odznaką, zależną od Poziomu Prestiżu, która będzie się wyświetlała na tablicy wyników na Arenach, Polach Bitewnych oraz przy portrecie.
- Tytułem, również zależnym od poziomu Prestiżu.
- Flagą frakcji
- Nowym wyglądem Artefaktu
- Unikalnym wierzchowcem i pupilem
Im wyższy poziom Prestiżu tym lepsze fanty. System Prestiżu przewidziany jest dla graczy, którzy grają PvP nie dla rankingów.
Zmiana otoczenia
Ostatnia malutka rzecz warta wspomnienia – Legion wprowadza dwie nowe mapy Aren.
Zlokalizowana w fortecy Black Rook Hold arena ma w centrum wielką statuę oraz trzy alkowy po bokach, do których dostęp zagrodzony jest bramami otwierającymi się w losowych momentach potyczki. Gdy brama się zamknie znikniecie z pola widzenia przeciwnika, ale bądźcie gotowi, bo może się otworzyć w każdej chwili!
Druga arena znajduje się w lesie Val’sharah. Po wejściu zostajecie otoczeni sferą z pnączy. Gdy mecz się rozpocznie pnącza znikają, a wy znajdujecie się w samy środku otwartej areny. W centrum znajdują się trzy posągi, za którymi możecie schować się przed przeciwnikiem. Jednakże są one na tyle blisko siebie, że musicie być w ciągłym ruchu jeśli chcecie grać defensywnie.
Nie możemy się doczekać wprowadzenia tych zmian i mamy nadzieję, że wy również jesteś podekscytowani. Do zobaczenia na polu bitwy.
BlizzCon 2015: Przyszłość StarCraft 2
Tommy, | Komentarze : 0Mimo że nasza strona w bardzo małym stopniu dotyka sceny StarCraft, to z okazji BlizzConu, który jest świętem wszystkich gier Blizzarda, warto zapoznać się z tym, co w najbliższej przyszłości czeka tę grę.
Dosłownie parę chwil temu odbył się panel The Future of StarCraft II, podczas którego poznaliśmy wiele interesujących informacji na temat tego, jak ma się zmienić jeden z najpopularniejszych tytułów na świecie.
Prelegentami na panelu „The Future of StarCraft II” („Przyszłość StarCraft II”) byli Główny Projektant Tim Morten, Główny Projektant Jason Huck, Projektant Multiplayera David Kim, Projektant Kampanii Matt Morris i Scenarzystka Valerie Watrous:
Po początkowych przedstawieniach osób na scenie przez prowadzącego twórcy rozpoczęli od tego, co będzie po premierze Legacy of the Void z marką StarCraft.
Pierwszą ważną informacją było to, że dodatkowa zawartość zostanie podzielona na płatne i darmowe małe dodatki. Mikrozawartość przyjmie formę m.in. skórek dla jednostek, które otrzymają gracze po kupieniu edycji kolekcjonerskiej.
Kolejną mikrozawartością będą paczki z głosami dla jednostek oraz doradców w grze. Przykładowo będzie można użyć głosu Abathura jako doradcy mówiącego o niewystarczającej ilości zasobów, albo ukończeniu produkcji jednostek. Nad głosami jednakże jeszcze prowadzone są prace, i pojawią się one dopiero jakiś czas po premierze paczki z misjami Novy.
Kolejnym tematem był tryb Arcade, w którym możemy grać modyfikacje stworzone przez graczy dla graczy. Również w tym trybie Blizzard dostarczy wiele dodatkowej zawartości, przykładowo nowe UI. Ponadto będzie wprowadzona opcja sprzedaży dodatkowej zawartości, dzięki czemu najlepsi twórcy modyfikacji będą mogli podjąć współpracę z Blizzardem i zarabiać na swojej twórczości.
Później przyszedł czas na wspomniane paczki dodatkowych misji. Gdy twórcy myśleli o tym, co zrobić z uniwersum po ostatniej premierze oczywistym wydało się, że chcą udostępniać dodatkowe historie różnych postaci. Początkiem będzie „Nova Covert Ops”, bo Nova jest świetna. Dodatkowych misji będzie w sumie 9, podzielone zostaną na 3 paczki. Premiera pierwszych trzech misji wypada na wiosnę 2016.
"Nova jest bardzo lubiana przez graczy i dlatego zajęliśmy się nią jako pierwszą." Podczas misji będziemy nią oczywiście kierować. Przejmie również dowodzenie nad znanymi jednostkami o innej niż dotychczas prezencji, która pasuje do tematu i klimatu misji. Jednostki dostaną zestaw zmienionych i nowych umiejętności.
Nova będzie wykonywała misje dla Valeriana, otrzyma od niego również nowy statek. Co do misji – w tej chwili jeszcze nad nimi pracują, więc nie mogą podać żadnych szczegółów, ale mogą obiecać jedno – atomówki będą spadały z nieba jak krople deszczu.
Do kampanii zostanie wprowadzone kilka systemów, m.in. ekwipunki dla głównych bohaterów. A to oznacza również przedmioty.
Przed każdą misją będzie można zmieniać jej wyposażenie: broń, gogle, pancerze, a wszystko to, żeby przechodzić zadania na różne sposoby. Oczywiście w trakcie kampanii będziecie uraczeni pięknymi cut-scenkami.
Następnym punktem było określenie co konkretnie działo się z Novą i dlaczego została wysłana na te misje.
Zadania będą miały miejsce po wydarzeniach w Legacy of the Void, nawet kilka lat później. W tym czasie Dominium Terran jest rozerwane wewnętrznymi konfliktami. Ludzie po konfliktach z zergami, protossami i innymi siłami, również wewnętrznymi, pragną pokoju. Jednakże muszą o niego walczyć i robią to na różne sposoby – jedni chcą się zbroić i upewnić się, że są gotowi do ewentualnej kolejnej inwazji obcych, zaś inni pod przewodnictwem Imperatora Valeriana chcą spokojnego, egalitarnego rządu. Valerian jest dużo lepszym i sprawiedliwszym władcą niż jego ojciec - wierzy w wolność, równość i braterstwo. Niestety, jego wrogowie używają nowo zdobytych wolności przeciwko niemu. Jedną z takich wrogich grup jest Defenders of Man.
Co do samej Novy – w zwiastunie widać, że obudziła się w laboratorium wspomnianej wyżej ekstremistycznej grupy. Nie pamięta, jak się tam znalazła i nie wie, co się dzieje. Dominium potraktowało zaginięcie swojego najlepszego Ducha jako sprawę najwyższej wagi. Imperium chce wiedzieć więcej o Defenders of Man, a Nova musi odkryć, co się z nią stało.
Kolejnym tematem poruszonym przez twórców były zmiany w trybie wieloosobowym.
Pierwszą ze zmian jest kompletne przerobienie systemu drabinkowego. Póki co prace są w powijakach i twórcy liczą na pomoc ze strony graczy. Głównym celem jest zachowanie dobrych i sprawnie działających elementów systemu, wyrzucenie tego, co się nie sprawdziło do końca, oraz wprowadzenie nowych części składowych. System ma mieć lepsze rangi, być bardziej dokładny w doborze przeciwników oraz nieskomplikowany w użyciu.
W sprawie turniejów – będą turnieje w trybie Archonta i turnieje 2v2. System 1v1 jest zupełnie zautomatyzowany i chcą zrobić to samo z nowymi trybami.
Kolejną rzeczą jest osobne MMR na każdą z ras w grach rankingowych oraz luźnych. Jest to coś, o co gracze dopytywali od dawna. Więc jeśli ktoś jest dobry protossami to będzie trafiał na graczy o wysokich umiejętnościach, zaś jeśli ktoś jest słabym zergiem to trafi na kogoś o podobnym poziomie.
W każdym sezonie pojawią się nowe mapy, ale najważniejszą rzeczą jest to, że twórcy uważnie słuchają graczy i będą chcieli szybciej reagować na głosy na temat zmian balansu map i jednostek.
Nadszedł czas na misje kooperacyjne. Polegają one na tym, że wraz z przyjacielem można zagrać w misje podobne do tych z kampanii. Każdy z graczy może wybrać jednego z trzech bohaterów o zróżnicowanych umiejętnościach. Ten tryb będzie wspierany przez długi czas po premierze – będą dodawane nowe misje, mechaniki i bohaterowie. Bardzo ważna będzie komunikacja z partnerem w celu skutecznego wykonania zadania. Cele misji będą bardzo zróżnicowane – trzeba będzie zniszczyć wrogą bazę, zdobyć punkt na mapie lub go bronić. Ponadto twórcy będą słuchać graczy i jeśli pojawią się jakieś ciekawe propozycje to z pewnością zaimplementują je do tego właśnie trybu.
Zaprezentowano również kolejnego, siódmego dowódcę – Phase-Smith Karax z Legacy of the Void oraz jego umiejętności.
Po prezentacji rozpoczęła się sesja pytań i odpowiedzi. Oto najważniejsze z nich:
Cytat z: The Future of Starcraft (źródło)
1. Ile z zadań w „Nova Covert Ops” pochodzi lub wzorowanych jest na anulowanym projekcie StarCraft: Ghost?
ODP: Wydarzenia w Ghost były dużo wcześniej i można było o nich przeczytać w książce, ale to, co mamy, to zupełnie nowa przygoda.
2. Co-op przypomina mi szczeliny w Diablo i fajnie by było, gdyby te misje miały nieskończoną liczbę coraz trudniejszych poziomów, system drabinkowy, itp. Czy myśleliście o tym?
ODP: To dobry pomysł, rozmawialiśmy o tym. Co-op to nowość i z całą pewnością będziemy robić rzeczy dla hardkorowych graczy, jak coraz bardziej skomplikowane zadania z wyśrubowanymi kryteriami.
3. W StarCraft II chciałem robić swoje mapy i edytor jest świetny, ale bardzo skomplikowany i nie ma w nim żadnych informacji ani samouczka. Czy zrobiliście coś z tym?
ODP: Ciągle usprawniamy edytor, dodajemy funkcje i wspieramy twórców zawartości, np. w trybie Arcade, i będziemy się starali robić to jak najlepiej.
4. Jak system dobierania graczy oparty na rasach będzie traktował zawodników, którzy wybrali losową rasę?
ODP: Jeszcze nie wiemy do końca, ale losowanie rasy najprawdopodobniej nastąpi jeszcze przed dobieraniem przeciwnika. Przykładowo ktoś wybiera losową rasę, system ją losuje i są to terranie, następnie dobierany jest przeciwnik na podstawie MMR.
5. Czy w fabule powrócą stare frakcje jak UED, Cerberus Reckon Squad i czy będą może mieć jakieś nowe jednostki?
ODP: Oczywiście również lubimy te frakcje, ale jeszcze nie ogłosiliśmy czym się one obecnie zajmują. Co prawda nie będzie ich w misjach Novy, ale to jest rzecz, którą możemy rozważyć w przyszłości.
6. Na jednym ze slajdów była płatna zawartość. Ostatnio twórcy innej gry zrobili coś podobnego i spowodowało to ogólne zniesmaczenie społeczności. Czy wyciągnęliście z tego jakieś wnioski i czy naprawdę zamierzacie odmawiać zawartości graczom, którzy nie chcą za nią zapłacić?
ODP: Absolutnie nie chcemy zabierać uprzednio darmowej zawartości i pobierać za nią opłatę. Wszystko, co pojawi się w StarCraft Arcade to zupełnie nowa zawartość. Zawartość ta to nie są zwykłe kosmetyczne zmiany lub malutkie zmiany w mechanice, ale prawie kompletne, nowe gry stworzone przez innych graczy przy pomocy dostarczonych przez nas narzędzi. Także uważamy, że każda z tych modyfikacji powinna być rozpatrywana indywidualnie i nieporównywana z innymi tytułami. W ten sposób chcemy również nagrodzić uzdolnionych twórców.
7. Ostatnio zakończyła się beta. Czy dowiedzieliście się czegoś nowego o społeczności, z którą współpracowaliście i czy to miało wpływ na proces produkcyjny?
ODP: Dzięki tej współpracy Legacy of the Void stało się dużo lepszym produktem, niż planowaliśmy. Na początku chcieliśmy po prostu poprawić odbiór tytułu, ale okazało się, że jest tyle fantastycznych pomysłów na usprawnienie gry, że nie mogliśmy z nich nie skorzystać.
8. Jeden ze streamerów, dzięki któremu zainteresowałem się StarCraftem, wprowadził zabawne tryby gry o różnych zasadach, które zmieniały się co tydzień. Czy planujecie wprowadzić może coś podobnego, niekoniecznie śmiertelnie poważne, o dziwnych i zabawnych zasadach?
ODP: To generalnie dobry pomysł, ale taką funkcję spełnia tryb Arcade i różne mapy i mechaniki. Dodatkowo wprowadziliśmy automatyczne tworzenie turniejów, gdzie też będzie można ustalać różne zasady w przyszłości.
9. Wiele osób przenosi przy pomocy edytora misje z StarCraft I do SC2. Czy myśleliście może o zaktualizowaniu lub stworzeniu nowej wersji pierwszej części z implementacją osiągnięć i battle.net?
ODP: Byliśmy tak zajęci z LotV, że nie mieliśmy czasu rozważać takich opcji, ale wkrótce – kto wie?
10. Chciałbym zagrać w niektóre modyfikacje z trybu Arcade na urządzeniach przenośnych. Planujecie coś zrobić w tym kierunku?
ODP: Jest to bardzo trudne z technologicznego punktu widzenia. Rozmawialiśmy o tym, o innych platformach, ale jest to niesamowicie skomplikowane przedsięwzięcie i nie spodziewałbym się tej funkcji w najbliższej przyszłości.
11. Jesteśmy zrozpaczeni tym, że kończy się nie tylko StarCraft, ale obecnie Blizzard nie będzie pracował nad żadną strategią czasu rzeczywistego. Powiedzcie proszę, zrobicie jakiegoś RTSa jeszcze?
ODP: LotV rzeczywiście jest ukończone i obecnie zespół pracuje nad dodatkowymi misjami, ale sami się zastanawiamy, czy będzie czym się zająć w niedalekiej przyszłości. Mamy nadzieję, że coś jeszcze zrobimy.
ODP: Wydarzenia w Ghost były dużo wcześniej i można było o nich przeczytać w książce, ale to, co mamy, to zupełnie nowa przygoda.
2. Co-op przypomina mi szczeliny w Diablo i fajnie by było, gdyby te misje miały nieskończoną liczbę coraz trudniejszych poziomów, system drabinkowy, itp. Czy myśleliście o tym?
ODP: To dobry pomysł, rozmawialiśmy o tym. Co-op to nowość i z całą pewnością będziemy robić rzeczy dla hardkorowych graczy, jak coraz bardziej skomplikowane zadania z wyśrubowanymi kryteriami.
3. W StarCraft II chciałem robić swoje mapy i edytor jest świetny, ale bardzo skomplikowany i nie ma w nim żadnych informacji ani samouczka. Czy zrobiliście coś z tym?
ODP: Ciągle usprawniamy edytor, dodajemy funkcje i wspieramy twórców zawartości, np. w trybie Arcade, i będziemy się starali robić to jak najlepiej.
4. Jak system dobierania graczy oparty na rasach będzie traktował zawodników, którzy wybrali losową rasę?
ODP: Jeszcze nie wiemy do końca, ale losowanie rasy najprawdopodobniej nastąpi jeszcze przed dobieraniem przeciwnika. Przykładowo ktoś wybiera losową rasę, system ją losuje i są to terranie, następnie dobierany jest przeciwnik na podstawie MMR.
5. Czy w fabule powrócą stare frakcje jak UED, Cerberus Reckon Squad i czy będą może mieć jakieś nowe jednostki?
ODP: Oczywiście również lubimy te frakcje, ale jeszcze nie ogłosiliśmy czym się one obecnie zajmują. Co prawda nie będzie ich w misjach Novy, ale to jest rzecz, którą możemy rozważyć w przyszłości.
6. Na jednym ze slajdów była płatna zawartość. Ostatnio twórcy innej gry zrobili coś podobnego i spowodowało to ogólne zniesmaczenie społeczności. Czy wyciągnęliście z tego jakieś wnioski i czy naprawdę zamierzacie odmawiać zawartości graczom, którzy nie chcą za nią zapłacić?
ODP: Absolutnie nie chcemy zabierać uprzednio darmowej zawartości i pobierać za nią opłatę. Wszystko, co pojawi się w StarCraft Arcade to zupełnie nowa zawartość. Zawartość ta to nie są zwykłe kosmetyczne zmiany lub malutkie zmiany w mechanice, ale prawie kompletne, nowe gry stworzone przez innych graczy przy pomocy dostarczonych przez nas narzędzi. Także uważamy, że każda z tych modyfikacji powinna być rozpatrywana indywidualnie i nieporównywana z innymi tytułami. W ten sposób chcemy również nagrodzić uzdolnionych twórców.
7. Ostatnio zakończyła się beta. Czy dowiedzieliście się czegoś nowego o społeczności, z którą współpracowaliście i czy to miało wpływ na proces produkcyjny?
ODP: Dzięki tej współpracy Legacy of the Void stało się dużo lepszym produktem, niż planowaliśmy. Na początku chcieliśmy po prostu poprawić odbiór tytułu, ale okazało się, że jest tyle fantastycznych pomysłów na usprawnienie gry, że nie mogliśmy z nich nie skorzystać.
8. Jeden ze streamerów, dzięki któremu zainteresowałem się StarCraftem, wprowadził zabawne tryby gry o różnych zasadach, które zmieniały się co tydzień. Czy planujecie wprowadzić może coś podobnego, niekoniecznie śmiertelnie poważne, o dziwnych i zabawnych zasadach?
ODP: To generalnie dobry pomysł, ale taką funkcję spełnia tryb Arcade i różne mapy i mechaniki. Dodatkowo wprowadziliśmy automatyczne tworzenie turniejów, gdzie też będzie można ustalać różne zasady w przyszłości.
9. Wiele osób przenosi przy pomocy edytora misje z StarCraft I do SC2. Czy myśleliście może o zaktualizowaniu lub stworzeniu nowej wersji pierwszej części z implementacją osiągnięć i battle.net?
ODP: Byliśmy tak zajęci z LotV, że nie mieliśmy czasu rozważać takich opcji, ale wkrótce – kto wie?
10. Chciałbym zagrać w niektóre modyfikacje z trybu Arcade na urządzeniach przenośnych. Planujecie coś zrobić w tym kierunku?
ODP: Jest to bardzo trudne z technologicznego punktu widzenia. Rozmawialiśmy o tym, o innych platformach, ale jest to niesamowicie skomplikowane przedsięwzięcie i nie spodziewałbym się tej funkcji w najbliższej przyszłości.
11. Jesteśmy zrozpaczeni tym, że kończy się nie tylko StarCraft, ale obecnie Blizzard nie będzie pracował nad żadną strategią czasu rzeczywistego. Powiedzcie proszę, zrobicie jakiegoś RTSa jeszcze?
ODP: LotV rzeczywiście jest ukończone i obecnie zespół pracuje nad dodatkowymi misjami, ale sami się zastanawiamy, czy będzie czym się zająć w niedalekiej przyszłości. Mamy nadzieję, że coś jeszcze zrobimy.
Z powyższych informacji można wyciągnąć wniosek, że gra nie zmieni się w sposób rewolucyjny, ale przejdzie bardzo potrzebną ewolucję, która potwierdzi i umocni pozycję StarCraft II jako jednej z najlepszych strategii czasu rzeczywistego. Wprowadzenie dodatkowych elementów i mechanik sprawi, że serca fanów z pewnością zabiją mocniej.
Wyniki Q1 2015 - rekordowy spadek liczby subskrypcji WoW
Tommy, | Komentarze : 6
Można się było tego spodziewać. Po optymistycznych wynikach z Q4 2014 pierwszy kwartał Anno Domini 2015 ukazał, że baza graczy World of Warcraft wyraźnie się skurczyła. Obecny spektakularny spadek ilości subskrybentów ponownie sprowadził liczbę opłacających grę do nieco ponad 7 milionów. Odpływ 3 milionów graczy jest największym zanotowanym w historii World of Warcraft. Jednakże należy wspomnieć, że do tych wyników nie dołożyło się wprowadzenie Żetonu WoW (WoW Token), którego premiera odbyła się już w II kwartale.
Pomimo tych ponurych wieści Activision Blizzard jest zadowolony z tego, iż obecna liczba aktywnych subskrypcji dostarcza odpowiednich zysków. Wyraźnie widać, że wydawca skupia się na innych markach, które zanotowały wzrost w liczbie graczy. Informacje na temat wyników WoW oraz innych gier znajdziecie na poniższym slajdzie.
Poprzedni wysoki wynik WoW jest zasługą premiery dodatku Warlords of Draenor, ale jak zwykle wyraźnie widać, że po jakimś czasie efekt nowości przestaje bawić. Po raz kolejny ujrzeliśmy, iż po każdym przypływie graczy spowodowanym nowym rozszerzeniem następuje dramatyczny odpływ, chociaż do tej pory nigdy na taką skalę.
Czy można (znowu) powiedzieć, że WoW już się kończy? A może 7 milionów graczy to bardzo dużo jak na tak leciwą produkcję?
Pomimo tych ponurych wieści Activision Blizzard jest zadowolony z tego, iż obecna liczba aktywnych subskrypcji dostarcza odpowiednich zysków. Wyraźnie widać, że wydawca skupia się na innych markach, które zanotowały wzrost w liczbie graczy. Informacje na temat wyników WoW oraz innych gier znajdziecie na poniższym slajdzie.
Poprzedni wysoki wynik WoW jest zasługą premiery dodatku Warlords of Draenor, ale jak zwykle wyraźnie widać, że po jakimś czasie efekt nowości przestaje bawić. Po raz kolejny ujrzeliśmy, iż po każdym przypływie graczy spowodowanym nowym rozszerzeniem następuje dramatyczny odpływ, chociaż do tej pory nigdy na taką skalę.
Czy można (znowu) powiedzieć, że WoW już się kończy? A może 7 milionów graczy to bardzo dużo jak na tak leciwą produkcję?
Aktualizacja 6.2: Zapowiedź trybu Timewalking
Tommy, | Komentarze : 3Cytat z: Kaivax (źródło)
Ponieważ rozpoczęliśmy testy aktualizacji 6.2 na serwerach testowych, chcielibyśmy przedstawić nowe funkcje i zawartość wprowadzane do World of Warcraft. Na początek funkcja Timewalking.
W aktualizacji 6.2 wprowadzimy kilka cotygodniowych weekendowych wydarzeń, które będą trwały od południa w piątek do południa w poniedziałek. Dwa z tych wydarzeń będą weekendami Timewalking, podczas których będziecie mogli zapisać się do kolejki do losowego lochu z poprzednich dodatków na jakby „heroicznym” poziomie. Podczas gry w tym trybie zobaczycie, że wasze postaci, ich umiejętności i ekwipunek zostały zeskalowane w dół tak, aby stanowiły tylko ułamek tego, czym są teraz. Po raz pierwszy od lat lochy, w których zbieraliście swoje szlify, będą ponownie stanowiły dla was wyzwanie.
Porządne wyzwanie zasługuje na porządne nagrody, dlatego oprócz skalowania waszego sprzętu w dół, przedmioty zdobyte z danych instancji w trybie Timewalking będą się skalowały do góry. O tak, podczas 'timewalkowania' Utgarde Pinnacle i po zabicia Króla Ymirona zdobędziecie jego Red Sword of Courage, który zeskaluje się do poziomu przedmiotu odpowiedniego dla poziomu waszej postaci.
W ciągu najbliższych tygodni na serwerach testowych będzie można sprawdzać tryb Timewalking w następujących lochach:
- The Arcatraz
- Black Morass
- Mana-Tombs
- The Shattered Halls
- The Slave Pens
- Ahn'kahet: The Old Kingdom
- Gundrak
- Halls of Lightning
- The Nexus
- Utgarde Pinnacle
Timewalking będzie dostępny dla postaci powyżej 71 poziomu dla zawartości z The Burning Crusade, zaś dla zawartości z Wrath of the Lich King dla postaci powyżej poziomu 81. Tryb ten będzie otwarty tylko podczas niektórych trzydniowych weekendowych wydarzeń. Podczas 'timewalkowania' moc postaci zostanie zmniejszona do odpowiedniego poziomu, ale umiejętności i talenty pozostaną te same. Będziemy również testować dodatkowe nagrody, takie jak jeden na weekend Seal of Temepered Fate, więc pilnujcie kalendarza w grze.
_________________________________________________________________________________________________
Testy aktualizacji 6.2 trwają! Możecie do nich dołączyć poprzez skopiowanie postaci na serwer testowy i pobranie klienta PTR. Po testach możecie podzielić się swoimi doświadczeniami na forum dyskusyjnym PTR. Aby zgłosić błędy lub problemy można skorzystać z wbudowanej opcji Submit Bug (Menu gry -> Help -> Submit Bug) lub na wspomnianym wyżej forum.
WoW Token już wkrótce – dodatkowe informacje
Tommy, | Komentarze : 2Cytat z: Blizzard (źródło)
Niedawno zapowiedziany WoW Token (
Wprowadzenie WoW Tokena
Premiera WoW Tokena nastąpi krótko po wydaniu aktualizacji 6.1.2, najwcześniej w obu Amerykach (Ameryka Północna, Oceania i Ameryka Łacińska), a w kolejnych tygodniach w pozostałych regionach. Uruchomienie usługi po jakimś czasie stabilnego działania gry w wersji 6.1.2 pozwoli nam na bezstresową jej implementację. Początkowo w ramach testów zrobimy to w jednym regionie, a jak wszystko będzie działać bez zarzutów, dostęp do Tokena uzyskają wszyscy. W późniejszych terminach będziemy informować kiedy Token zostanie odblokowany w kolejnych regionach.
Ogólnoregionowa platforma wymiany
Jak już wspominaliśmy w poprzednim wpisie, każdy region (Ameryki, Europa, Korea, Tajwan i Chiny) będą miały po jednej platformie wymiany WoW Tokenów. Po premierze w regionie Ameryk gracze z Ameryki Północnej, Łacińskiej i Oceanii będą mogli dokonać zakupu WoW Tokena poprzez wbudowany sklep w grze. W tymże regionie cena Tokena będzie wynosiła $20 USD (lub równowartość w lokalnej walucie). Dodatkowe informacje o cenach pojawią się wkrótce.
Po zakupie Token może zostać wystawiony na sprzedaż w domu aukcyjnym w grze w nowej zakładce Game Time. Dostęp do zakładki będzie umożliwiony w aktualizacji 6.1.2, jednakże nie będzie ona aktywna do momentu wprowadzenia Tokena do Waszego regionu. Podczas gdy cała reszta domu aukcyjnego będzie wspólna tylko dla danego serwera, wymiana WoW Tokenów będzie wspólna dla całego regionu, dzięki czemu więcej graczy zaangażuje się w wymianę. Gracze, którzy kupią Token poprzez dom aukcyjny w regionach Ameryk, Europy, Korei i Tajwanu będą mogli użyć go do uzyskania dodatkowych 30 dni gry.
Gorączka złota
Ponieważ wymiana Tokenów musi się jakoś zacząć, sami ustalimy początkową wartość przedmiotu w złocie. Cena będzie zależała od kilku czynników, między innymi regionalnej ekonomii w grze, jednakże planujemy wybrać przede wszystkim cenę rozsądną i uczciwą. Później wartość Tokena będzie ustalana dynamicznie na podstawie zasad popytu i podaży. W skrócie – im więcej Tokenów wystawionych na sprzedaż, tym ich cena niższa. Z kolei jeśli gracze będą kupowali Tokeny szybciej, niż ich zapas będzie się odnawiał, tym cena będzie wyższa. Sprzedający zawsze otrzyma taką kwotę, za jaką wystawił Token.
Wiemy, że wielu z Was nie może się doczekać, aż wymieni kilka WoW Tokenów na złoto lub odwrotnie, toteż chcemy wprowadzić tę usługę tak szybko, jak to będzie możliwe. Dodatkowe informacje zostaną udostępnione już wkrótce.
Zmiany w interfejsie użytkownika w aktualizacji 6.1 – nowy system heirloomów
Tommy, | Komentarze : 7Cytat z: Kaivax (źródło)
Wraz z patchem 6.1 wprowadzamy nowy system zarządzania przedmiotami typu heirloom.
Po pojawieniu się łatki 6.1, wszystkie heirloomy zostaną automatycznie dodane do nowego systemu, do którego będziecie mieli dostęp z dowolnej postaci na koncie. Przedmioty te zostaną również zmodyfikowane, żeby trafić do jednego z trzech przedziałów poziomów doświadczenia: 1-60, 61-90 i 91-100. Wszystkie heirloomy trafią do odpowiednich kategorii, zaś ich maksymalne poziomy zostaną podniesione w razie potrzeby. To oznacza, że przedmioty, które maksowały się na poziomie 85 będę nabierały mocy do poziomu 90.
Skupmy wzrok na heirloomach
System będzie wyglądał i działał podobnie do wszystkich pozostałych kolekcji w WoW. Po wprowadzeniu aktualizacji 6.1 należy zalogować się na jedną z postaci, otworzyć menu kolekcji (domyślnie skrót shift-P). Zobaczycie tam heirloomy zdobyte przy pomocy wszystkich postaci na koncie. (Trzeba nadmienić, że musicie się zalogować na wszystkie postaci, które zdobyły heirloomy, żeby widoczne one były w zakładce. Dotyczy to postaci, które przedmioty te mają na sobie, w banku lub w void storage. Jeśli jakiś item znajduje się w skrzynce pocztowej należy go odebrać zanim zostanie dodany do kolekcji).
W zależności od potrzeb, można generować nowe kopie przedmiotów. Wystarczy kliknąć na dany przedmiot prawym przyciskiem myszy, aby pojawił się w naszym ekwipunku.
Często pytaliście nas, co z enchantami na heirloomach. Nic z tymi konkretnymi przedmiotami się nie stanie, nadal będą w waszych plecakach, nadal będziecie mogli je wysyłać do innych swoich postaci. Jednakże kopie przedmiotu stworzone za pomocą nowego systemu będą „czyste”.
Wierzchowiec na pierwszym poziomie
W łatce 6.1 wprowadzamy również nowe osiągnięcie i nagrodę w postaci wierzchowca. Osiągnięcie Heirloom Hoarder wymaga zdobycia 35 różnych heirloomów na koncie, zaś nagrodą jest Chauffeured Chopper. Jest to wierzchowiec dostępny dla wszystkich postaci na koncie, nawet tych na 1 poziomie. Oczywiście wasz zupełnie nowy, niedoświadczony mag nie może wiedzieć jeszcze, jak się go prowadzi, toteż porusza się jako pasażer, zaś kierowcą jest Koak Hoburn.
Po co męczyć się jazdą, skoro ktoś inny może prowadzić?
Więcej informacji na temat publicznego serwera testowego, wliczając instrukcje w jaki sposób dołączyć do wspólnych testów, można znaleźć w naszym artykule pomocy dotyczącym PST.
Konferencja Activision Blizzard za IV kwartał 2014
Tommy, | Komentarze : 2
Po raz kolejny włodarze Activision Blizzard spotkali się w złotym zamku na wzgórzu w celu omówienia wyników finansowych firmy. Podczas gdy król Acti i królowa Blizz siedzieli na tronie rozbrzmiały fanfary zwiastujące, że ich najważniejsze dziecko nadal ma 10 milionów wiernych poddanych, sumiennie opłacających podatek od przygody.
Dodatkowo inwestorzy otrzymali następujące informacje pochodzące z analizy ostatniego kwartału 2014 roku:
Poniżej informacje przedstawione w jak zawsze atrakcyjnej formie graficznej:
Dodatkowo inwestorzy otrzymali następujące informacje pochodzące z analizy ostatniego kwartału 2014 roku:
- Podczas BlizzConu 7 listopada 2014 firma ogłosiła nową markę Ovewatch - wieloosobową grę akcji w zupełnie nowym uniwersum zamieszkanym przez wielu fantastycznych bohaterów.
- 13 listopada 2014 Blizzard wydał 5. dodatek do World of Warcraft - Warlords of Draenor. W ciągu pierwszych 24 godzin od premiery rozszerzenie sprzedało się w liczbie 3,3 mln egzemplarzy, dzięki czemu WoW ponownie przekroczył magiczny próg 10 mln subskrybentów pod koniec zeszłego roku.
- 8 grudnia 2014 nastąpiła premiera pierwszego rozszerzenia do Hearthstone - Gobliny vs. Gnomy, zaś 15 grudnia pojawiła się wersja gry na tablety z systemem operacyjnym Android.
- 13 stycznia 2015 rozpoczęły się zamknięte betatesty Heroes of the Storm - wirtualnej areny na której gracze walczą o dominację kierując postaciami z całej 20-letniej historii gier Blizzarda. Ponad 9 mln graczy zapisało się do testów wersji beta.
- Blizzard oczekuje, że testy wersji beta Overwatch rozpoczną się w 2015 roku.
Poniżej informacje przedstawione w jak zawsze atrakcyjnej formie graficznej:
Najważniejsza nowość w łatce 6.1
Tommy, | Komentarze : 16Gracie w WoW-a już jakiś czas, robicie wszystko, na co macie ochotę, ale gdzieś, w głębi serca, w głębi duszy czujecie jakiś brak. Próbujecie uzupełnić pustkę różnymi zajęciami – dołączacie do gildii, chodzicie na rajdy, zabijacie bossów, potem zmagacie się z innymi graczami, stajecie z nimi w szranki i walczycie na śmierć i życie pnąc się po drabinie największych zabijaków. Od tego wszystkiego odpoczywacie na swojej farmie tnąc marchewki albo w swojej warowni wysyłając murz… stronników na misje, rozbudowując swój dom w Azeroth. Wszystko wygląda pięknie, ale jednak ta pustka ciągle gdzieś tkwi, ciągle kaleczy waszą duszę, jest cieniem w słoneczny dzień, łyżką dziegciu w beczce miodu.
Blizzard Entertainment zdaje sobie sprawę z tego problemu, wie, z czym się borykacie, i przez wiele lat opracowywał rozwiązanie, udoskonalał je w każdym aspekcie żebyście wy otrzymali to, czego wam tak brak.
Blizzard przedstawia wszystkim uzupełnienie waszej wewnętrznej pustki – KAMERĘ DO SELFIE!
Tym rewolucyjnym rozwiązaniem już teraz można się cieszyć na serwerach testowych, a sam wynalazek pojawi się w grze już w łatce 6.1!
Żeby otrzymać wybitną S.E.L.F.I.E. camera możecie, nie, musicie! wysłać swoich stronników na rzadką misję Field Photography dostępną na 100 poziomie w warowni. Ale to nie wszystko! Aparaturę można ulepszyć poprzez dodanie filtrów będących nagrodą za misję Lens Some Hands.
Teraz już wiecie, że Blizzard jednak wie, jak was uszczęśliwiać, teraz już wiecie, na czym polegał problem, czego wam było brak, czego było wam żal! Kolorowych… zdjątek tra ta ta ta ta!