WoWCenter.pl
wikass zabił Mythrax the Unraveler (Normal Uldir) po raz 2.     
kuturin zdobył 7th Legionnaire's Cuffs.     
Nikandra spełnił kryterium Loot 200,000 gold osiągnięcia Got My Mind On My Money.     
Tooly zdobył Fairweather Helm.     
Muattin zdobył osiągnięcie The Dirty Five.     
Yoozku zdobył Parrotfeather Cloak.     
Mlody89 zdobył Royal Apothecary Drape.     
Weakness zabił Dazar, The First King (Mythic King's Rest) po raz 6.     
liq spełnił kryterium osiągnięcia Saving for a Rainy Day.     
Osiol spełnił kryterium osiągnięcia Saving for a Rainy Day.     
Wuntu zabił Zek'voz, Herald of N'zoth (Heroic Uldir) po raz 1.     
Olsa zabił Vectis (Heroic Uldir) po raz 6.     
Sarenus spełnił kryterium osiągnięcia Saving for a Rainy Day.     
kajtasus zdobył osiągnięcie Come Sail Away.     
ossir spełnił kryterium osiągnięcia Saving for a Rainy Day.     
mcpablo spełnił kryterium Alliance players slain. osiągnięcia Frontline Slayer.     
Emmm zabił Taloc (Heroic Uldir) po raz 17.     
AsaGorth spełnił kryterium Big-Mouth Clam osiągnięcia The Oceanographer.     

Aktualizacja 7.3: Cienie Argusa teraz na europejskich serwerach!

Serwis WoWCenter.pl nie jest obecnie utrzymywany.

Dziękujemy za wszystkie lata spędzone razem z nami
w Azeroth!

- Redakcja
Patch

Aktualizacja 7.3: Cienie Argusa teraz na europejskich serwerach!

  Quass:
https://wowcenter.pl/Files/73_podsum_head.jpg

Nowa aktualizacja jest już dostępna w Europie!

Aktualizacja 7.3: Cienie Argusa (Shadows of Argus) zostanie wprowadzona na europejskie serwery już jutro, 30 sierpnia! Zgodnie z tradycją przygotowaliśmy dla Was podsumowanie najważniejszych nowości, zaczynając od przypomnienia dotychczasowej fabuły w dodatku, przedstawienia nowych elementów rozgrywki, a kończąc na zmianach w balansie klas. Jesteście gotowi, aby zmierzyć się z Legionem na ich planecie?

Zwiastun

Podczas zakończonych niedawno targów gamescom 2017 w Kolonii, na głównej scenie Blizzarda zaprezentowany został zwiastun aktualizacji 7.3, w którym widoczne są fragmenty kilku nowych cinematików. Poniżej możecie obejrzeć go z polskimi napisami.


Historia

Zgładzenie Gul'dana i zebranie wszystkich Filarów Stworzenia pozwoliło nam w końcu przejść do ofensywy na Azeroth. Pod wodzą Khadgara, Maiev, Illidana oraz Velena wyruszyliśmy na Strzaskane Wybrzeże i po długich starciach na rojącej się od demonów wyspie w końcu utorowaliśmy sobie drogę do Grobowca Sargerasa.

Wnętrze dawnej Świątyni Elune było pełne niebezpieczeństw, od stojących na naszej drodze wysłanników Legionu i dawnych sojuszników opanowanych przez spaczenie, aż po nagi kryjące się w podziemnych grotach. Filary Stworzenia posłużyły nam za narzędzie, które aktywowało pradawne zabezpieczenia i otworzyło przejście do podziemi Grobowca. Tam natrafiliśmy na Kil'jaedena, który przy pomocy spaczonej magii przebudził upadły awatar Sargerasa.

Po zmierzeniu się z tą przeszkodą pozostało już tylko jedno. Razem z Velenem i Illidanem ruszyliśmy w pogoń za Kil'jaedenem na jego statek w Wypaczonej Otchłani. Rozprawiwszy się z jego siłami, po długiej walce Zwodziciel w końcu zginął pod ciosami obrońców Azeroth.


Dzierżąc klucz do wszystkich światów, Illidan pozwolił nam na ucieczkę... jednocześnie tworząc przejście pomiędzy Azeroth a Argus – spaczoną planetą eredarów i obecnie główną bazą Legionu. Teraz, na zbudowanym przez draenei okręcie Vindicaar wyruszymy tam, aby połączyć siły z dowodzoną przez Turalyona i Allerię Armią Światłości i ostatecznie pozbyć się zagrożenia ze strony Sargerasa i jego demonów.


Rozgrywka

Cienie Argusa to jedna z największych jak dotychczas aktualizacji do World of Warcraft. Wprowadza ona aż trzy nowe strefy (każda z odrębną, pełną cinematików kampanią fabularną), podziemie Seat of the Triumvirate, Miejsca Inwazji (Invasion Points) jako nowy element rozgrywki, nowe Zadania Światowe oraz zmiany i dodatkowe funkcje w licznych, dostępnych już systemach.

Kampania na Argus

Kampania fabularna w aktualizacji 7.3 podzielona jest na pięć rozdziałów, które będą stopniowo udostępniane przez dwa tygodnie od dnia premiery. Razem z nimi odblokowywać się będą kolejne elementy rozgrywki na Argus.
 • 30.08: Początek epickiej kampanii na Krokuun i Antoran Wastes. Dostęp do nowych Zadań Światowych oraz Zadań Emisariuszy.
 • 06.09: Ukończenie historii na Krokuun i początek zadań na Mac'Aree. Odblokowanie portali do Miejsc Inwazji i dodatkowych Zadań Światowych na Mac'Aree.
 • 13.09: Ukończenie kampanii na Argus. Dostęp do wszystkich Zadań Światowych, nowego podziemia Seat of the Triumvirate oraz kuźni reliktów Netherlight Crucible.

Nie chcemy zdradzać tutaj zbyt wielu szczegółów na temat przebiegu kampanii, ale oprócz Illidana, Velena oraz innych bohaterów z Azeroth, dużą rolę odegrają w niej Alleria i Turalyon przewodzący Armii Światłości.


Seat of the Triumvirate

Znajdujące się w strefie Mac'Aree podziemie Seat of the Triumvirate stanowiło dawne centrum władzy eredarów, gdzie Velen, Kil'jaeden i Archimonde wspólnie naradzali się, zanim Legion przejął kontrolę nad planetą. Teraz miejsce to jest opanowane przez wysłanników Pustki, którzy chcą pochłonąć moc upadłej naaru, L'ury.

https://wowcenter.pl/Files/73_podsum_01.jpg


Wewnątrz znajdziecie w sumie czterech bossów (Zuraal, Saprish, Nezhar i L'ura). Podziemie jest dostępne w trybach heroicznym i mitycznym. Na niższym poziomie trudności można zdobyć przedmioty o poziomie równym 865, a w trybie mitycznym nagrody zaczynają się od 885.

Miejsca Inwazji

Miejsca Inwazji to całkiem nowy element rozgrywki w aktualizacji 7.3. Po jego odblokowaniu, na całej planecie zaczną pojawiać się portale do innych, opanowanych przez Legion światów. Są to między innymi zimne, lodowe pustkowia, opuszczone bagna czy płonące, martwe planety.

https://wowcenter.pl/Files/73_podsum_03.jpg


Istnieją dwa rodzaje takich portali, zwykłe Miejsca Inwazji (Invasion Points) oraz Większe Miejsca Inwazji (Greater Invasion Points). Do ukończenia tych pierwszych potrzebne jest tylko kilka osób, ale drugie wymagają całej grupy rajdowej – oferują jednak lepsze łupy, jak ekwipunek na poziomie 930. Na miejscu można zdobyć też Argus Waystones, które wymienia się na cotygodniową nagrodę.

Vindicaar

Główny okręt i baza wypadowa sił Azeroth na Argus. Vindicaar szybuje nad zniszczonymi fragmentami planety, umożliwiając szybkie przemieszczanie się pomiędzy różnymi lokacjami i zapewniając łatwy dostęp do najważniejszych sprzedawców. Na miejscu znajduje się również Netherlight Crucible, kuźnia do ulepszania reliktów w Artefaktach oraz przedstawiciele dwóch nowych frakcji, Army of the Light i Argussian Reach.


Pokład Vindicaara zaopatrzony jest w The Matrix Core, który pozwala wybrać jedną z kilku specjalnych umiejętności wspomagających nasze zmagania na powierzchni zniszczonej planety. Przykładowo, Light's Judgment wysyła z okrętu strumień światła zadający obrażenia, a Shroud of Arcane Echoes może ukryć graczy przed wzrokiem wrogów.

Netherlight Crucible i Artefakty

Jedną z nagród za ukończenie kampanii na Argus jest odblokowanie Netherlight Crucible na pokładzie Vindicaara. Jest to specjalna kuźnia, dzięki której możliwe jest ulepszanie reliktów w Artefaktach, m.in. poprzez dodawanie do nich dodatkowych cech. Ilość dostępnych ulepszeń zależna jest od poziomu samego Artefaktu.

https://wowcenter.pl/Files/73_podsum_06.jpg


Wprowadzono też zmiany w zdobywaniu Artifact Knowledge. W dniu premiery aktualizacji wszyscy gracze otrzymają 41 poziom AK, a kolejne (aż do 55) będą automatycznie dodawane co tydzień – nie trzeba już wykonywać badań w Zakonach Klasowych.

Profesje

Argus to całkiem nowa planeta, pełna nieznanych nam roślin i minerałów, jak Astral Glory i Empyrium. Górnicy mogą odnaleźć w żyłach nowe, epickie kryształy, a garbarze oraz krawcy zdobyć nowe rodzaje skór materiałów. W grze pojawiło się więc całkiem sporo nowych przepisów i schematów dla wszystkich głównych profesji – kilka przykładów:

Oprócz tego Primal Sargerite zastąpi Blood of Sargeras przy tworzeniu nowych przedmiotów, a do ulepszania niektórych nowych elementów ekwipunku z profesji będzie potrzebne Primal Obliterum.

Nowe frakcje

Na powierzchni Argus natrafimy na dwie nowe frakcje, z którymi można nawiązać kontakt – są to Argussian Reach oraz Army of the Light. Ta pierwsza gromadzi wyrzutków, którzy przez te wszystkie lata opierali się potędze Sargerasa, a druga to prowadzona przez Turalyona i Allerię ofensywa przeciwko Legionowi.

https://wowcenter.pl/Files/73_podsum_08.jpg


Co najważniejsze, nowe frakcje oznaczają nowe nagrody. Najbardziej wyróżnia się oczywiście Lightforged Warframe za 500.000 sztuk złota, ale dostępne są również nieco tańsze wierzchowce, np. Reins of the Beryl Ruinstrider, tabardy, a nawet przydatne przedmioty jak Lightforged Augment Rune i przepisy do profesji.

Czempioni i Zakony Klasowe

Aktualizacja 7.3 wprowadza sporo ułatwień dla altów i powracających graczy, zwłaszcza w rozgrywce powiązanej z Zakonami Klasowymi. Ukończenie kampanii klasowej nie jest już wymagane, aby odblokować trzecie miejsce na relikt w Artefakcie, a do gry trafiły nowe przedmioty, które pozwolą znacznie szybciej ulepszyć ekwipunek czempionów: Krokul Armor Set, Mac'Aree Armor Set oraz Xenedar Armor Set.

Dodane zostały oczywiście nowe misje powiązane z Argus, nowe legendarne przedmioty dla czempionów (np. Pulsing Wrathguard Skull), a maksymalny poziom ich ekwipunku wynosi teraz 950.

Nowe animacje walki

Na początku dodatku wiele klas walczących w zwarciu otrzymało nowe animacje ataków. Teraz nadszedł czas na te, które walczą z daleka. Odświeżony wygląd zaklęć i umiejętności przygotowano dla klas Maga, Kapłana, Szamana w specjalizacjach Elemental i Restoration oraz Druida w specjalizacji Restoration. Filmy, na których widoczne są wszystkie nowe animacje, dostępne są na kanale Wowhead na YouTube.


Klasy

Cytat z: Blizzard Entertainment (źródło)
 • Efektywność statystyki Avoidance została zmniejszona o 27% na wszystkich poziomach.

Rycerz Śmierci

Frost

Synergia pomiędzy Hungering Rune Weapon i Breath of Sindragosa zdominowała tę specjalizację, nie pozostawiając wiele miejsca na różnorodność. Chcemy dostosować tę kombinację, ale by pokryć straty zwiększyliśmy ogólne obrażenia. W rezultacie wybór talentów powinien być bardziej konkurencyjny. Wszystkie talenty na poziomie 100 zostały nieco zmienione w celu balansu i płynniejszej rozgrywki. Korzystanie z Hungering Rune Weapon wciąż powinno być trochę gorączkowym wyborem i wymagać planowania, ale nie będzie już drastycznie przyznawać zasobów.
 • Wszystkie obrażenia zwiększone o 14%.
 • Hungering Rune Weapon zostało przesunięte na poziom 100, zamieniając się z Glacial Advance, które można teraz wybrać na poziomie 58.
 • Obrażenia od Breath of Sindragosa zwiększone o 10%.
 • Czas trwania Hungering Rune Weapon skrócony do 12 sekund (wcześniej 15) i dodatkowo przyznaje 20% Haste.
 • Czas trwania Obliteration zwiększony do 10 sekund (wcześniej 8 sekund).
 • Obliteration sprawia teraz, że Howling Blast przyznaje Killing Machine (obok Frost Strike).

Te zmiany mają wspólnie zmniejszyć skłonność specjalizacji Frost do zalewania graczy zasobami przy wielu różnych kombinacjach talentów i legendarnych przedmiotów.
 • Czas odnowienia Horn of Winter wydłużony do 45 sekund (wcześniej 30).
 • Szansa na aktywowanie efektu od Murderous Efficiency zmniejszona do 50% (wcześniej 65%).
 • Koltira’s Newfound Will generuje teraz 1 runę (wcześniej 2) i sprawia, że Obliterate zadaje 10% więcej obrażeń.

Poniższe talenty zostały poprzemieszczane w drzewku, aby zapewnić większy i lepiej zbalansowany wybór, co wymaga modyfikacji niektórych z nich.
 • Runic Attenuation można teraz wybrać na poziomie 56, Murderous Efficiency na 57, a Frozen Pulse na 90.
 • Efekt od Freezing Fog zmniejszony do 20% (wcześniej 30%).
 • Obrażenia od Frozen Pulse zmniejszone o 39%.
 • Bonus od Icy Talons zwiększony do 15% (wcześniej 10%).
 • Bonus od Shattering Strikes zwiększony do 60% (wcześniej 40%).

Szereg talentów na poziomie 75 powinien teraz zapewniać lepszą rekompensatę w momentach, kiedy odczuwalny jest brak mobilności specjalizacji Frost.
 • Volatile Shielding sprawia teraz, że Anti-Magic Shell generuje 100% dodatkowego Runic Power (wcześniej: usuwa regenerację Runic Power) i nie zadaje już obrażeń.
 • White Walker zastąpiono nowym talentem, Inexorable Assault: Za każdą sekundę spędzoną w walce bez przeciwnika w obrębie 8 jardów otrzymujesz stack Inexorable Assault. Każdy stack sprawia, że kolejny automatyczny atak zadaje dodatkowe obrażenia typu Frost.

Druid
 • Mass Entanglement działa teraz na obszarze 15 jardów wokół celu.
 • Czas odnowienia Prowl skrócony do 6 sekund (wcześniej 10).
 • Rebirth można teraz rzucać we wszystkich formach druida.

Feral
 • Savage Roar dynamicznie zwiększa teraz obrażenia czasowych umiejętności specjalizacji Feral, w oparciu o to, czy Savage Roar jest aktywne czy nieaktywne w momencie zadawania obrażeń. Wcześniej czasowe umiejętności zadawały określoną ilość obrażeń przez ich czas trwania w oparciu o to, czy Savage Roar było aktywne w momencie ich rzucania. Funkcjonalność Tiger's Fury oraz Bloodtalons pozostaje bez zmian.

Zmiany w specjalizacji Feral mają na celu rozwiązanie dwóch problemów: zmniejszenia dominacji złożonych talentów, jak Savage Roar, Jagged Wounds i Bloodtalons oraz zmniejszenia różnicy w obrażeniach pomiędzy graczami wciąż uczącymi się tej specjalizacji i tymi, którzy wykorzystują ją perfekcyjnie. Feral zawsze było specjalizacją wymagającą sporych umiejętności i nie chcemy tego zmieniać, ale ten zestaw modyfikacji powinien sprawić, że stanie się ona bardziej przystępna i nie będzie już tak karać za drobne błędy uczących się niej graczy.
 • Obrażenia od wszystkich umiejętności zwiększone o 33%.
 • Bonusowe obrażenia od Bloodtalons zmniejszone do 20% (wcześniej 50%) i teraz dodatkowo aktywuje się po rzuceniu Entangling Roots.
 • Czas odnowienia Elune’s Guidance skrócony do 30 sekund (wcześniej 45), a przyznawane punkty kombinacji zmniejszone do 5 + 5 co każde 5 sekund (wcześniej 5 + 8 co każde 8 sekund).
 • Naprawiono błąd, przez który Incarnation: King of the Jungle sprawiał, że opcjonalny, dodatkowy koszt 25 punktów energii za Ferocious Bite nie zmniejszał się właściwie o 50%.
 • Incarnation: King of the Jungle pozwala teraz na korzystanie z Prowl w walce jeden raz w czasie trwania umiejętności i zmniejsza koszt wszystkich umiejętności w formie kota o 50%, kiedy jest aktywne (wcześniej 60%).
 • Jagged Wounds sprawia teraz, że Rip, Rake i Thrash zadają takie same obrażenia, jak dotychczas, ale w 20% krótszym czasie (wcześniej 33%).
 • Bonus obrażeń od Moment of Clarity dla umiejętności, na które wpływa zwiększony do 20% (wcześniej 15%) i teraz dodatkowo wpływa na Brutal Slash.
 • Predatory Swiftness nie jest już pochłaniane i nie współdziała z Rebirth.
 • Bonusowe obrażenia od Sabertooth dla Ferocious Bite zwiększone do 20% (wcześniej 15%).
 • Czas trwania Savage Roar wydłużony o 50% na wszystkich poziomach punktów kombinacji, a dodatkowe obrażenia zmniejszone do 15% (wcześniej 25%).
 • Tear the Flesh (cecha Artefaktu) zwiększa teraz obrażenia od Rake o 6% (wcześniej 7%) za każdą rangę.

Poniższe talenty zostały poprzemieszczane w drzewku, aby zapewnić większy i lepiej zbalansowany wybór.
 • Elune's Guidance przeniesiono do szeregu na poziomie 100, zamieniając go z Brutal Slash, które można teraz wybrać na poziomie 90.
 • Jagged Wounds przeniesiono na poziom 75, zamieniając go z Savage Roar, które można teraz wybrać na poziomie 90.

Rytm i wyczucie czasu w sytuacjach AoE powinno współgrać teraz bardziej z innymi umiejętnościami w specjalizacji Feral.
 • Koszt energii od Swipe zmniejszony do 40 (wcześniej 45).
 • Koszt energii od Thrash zmniejszony do 45 (wcześniej 50).
 • Thrash generuje teraz 1 punkt kombinacji, jeśli trafi w cel.

Łowca
 • Rodzina zwierząt Porcupine oznaczona jest teraz nazwą Rodent.

Mnich

Windwalker
 • Obrażenia od Rushing Jade Wind zwiększone o 22%.

Versatility obejmuje teraz niemal wszystkie źródła obrażeń, więc te dwa poniższe również powinny zostać wzięte pod uwagę.
 • Versatility zwiększa teraz obrażenia od Touch of Death.
 • Versatility zwiększa teraz obrażenia od Touch of Karma.

Paladyn
 • Sprzedawca wierzchowców klasowych dla Paladynów oferuje teraz glif, który pozwala na zmianę wyglądu Divine Steed na nowego wierzchowca klasowego.
 • Naprawiono błąd, przez który Blessing of Sacrifice mogło obniżyć punkty życia Paladyna poniżej 20%.

Retribution

Cechy i legendarne przedmioty, które wzmacniają Crusade wciąż powinny być atrakcyjne, ale nie w tak przesadnym stopniu, jak dotychczas.
 • Obrażenia od wszystkich umiejętności zwiększone o 6%.
 • Chain of Thrayn właściwie stackuje się teraz z Crusade.
 • Bonus cechy Wrath of the Ashbringer zmniejszony do 2 sekund za rangę (wcześniej 2,5 sekundy za rangę).
 • Efekt od Mastery na obrażeniach Judgment zwiększony o 46%, a efekt od Mastery na siłę debuffu od Judgment zwiększony o 17%.
 • Obrażenia od Execution Sentence zwiększone o 17%.
 • Bonus cechy Righteous Blade zmniejszony do 4% za rangę (wcześniej 5% za rangę).
 • Unbreakable Will nie aktywuje się już, kiedy gracz znajduje się pod efektem Sleep Canister.

Protection

Nie powinno być już teraz takiej różnicy w obrażeniach i przeżywalności pomiędzy buildami opartymi i nieopartymi na Seraphim. Te drugie zadają teraz więcej obrażeń, a pierwsze nie poświęcają już tyle pod względem obrony.
 • Czas odnowienia Seraphim zwiększony do 45 sekund (wcześniej 30 sekund).
 • Obrażenia od Avenger’s Shield, Judgment, Hammer of the Righteous, Blessed Hammer, Consecration, Shield of the Righteous oraz Eye of Tyr zwiększone o 8%.
 • Bulwark of the Silver Hand przyznaje teraz 35% statystyki Armor (wcześniej 20%).

Szaman

Elemental
 • Obrażenia od Earthquake zwiększone o 19%.
 • Static Overload przeprojektowane: Po użyciu Stormkeeper, kolejne Chain Lightning sprawia, że Elemental Overload aktywuje się na każdym celu.

Elemental wciąż sprawdza się dobrze w AoE, ale chcemy, by walka z pojedynczymi celami stała się nieco bardziej atrakcyjna.
 • Obrażenia od wszystkich umiejętności zwiększone o 6% (za wyjątkiem Chain Lightning).
 • Obrażenia od Earth Shock zwiększone o 7%.
 • Obrażenia od Frost Shock zwiększone o 13%.

Poniższy zestaw zmian pozwala specjalizacji Elemental na uzyskanie lepszych korzyści ze statystyki Mastery przed osiągnięciem twardego limitu 100% szansy na aktywację.
 • Obrażenia od Elemental Blast zwiększone o 7%.
 • Elemental Blast zapewnia teraz 2000 punktów statystyk na poziomie 110 (wcześniej 2400).
 • Elemental Overload zadaje teraz 85% podstawowych obrażeń (wcześniej 75%) a szansa na aktywację została zmniejszona o 17%.
 • Bonus od Totem Mastery: Storm Totem zmniejszony do 5% (wcześniej 10%).

Czarnoksiężnik
 • Healthstone leczy teraz równowartość 25% punktów życia gracza na każdym poziomie.

Wojownik

Fury
 • Dodatkowe obrażenia od Juggernaut zmniejszone do 3% za każdy stack (wcześniej 5%).
 • Obrażenia od Execute zwiększone o 20%.

Komentarze:

Wczytywanie komentarzy...
Musisz się zalogować, aby dodać komentarz