Największe różnice pomiędzy WoW Classic a Battle for Azeroth
Quass, | Komentarze : 0Przez ostatnie 15 lat World of Warcraft zmienił się nie do poznania. Oprócz rzeczy oczywistych, jak nowe kontynenty, rasy i klasy, są też różnice, o których nieco łatwiej zapomnieć, ale które miały bardzo istotny wpływ na rozgrywkę. W tym artykule postaramy się przedstawić kilka różnic pomiędzy obecną grą a World of Warcraft Classic, które uznaliśmy za najciekawsze.
Stary, nowy świat
Dla kogoś, kto nigdy wcześniej nie miał styczności z „waniliowym” World of Warcraft, odkrywanie klasycznego Azeroth powinno być ciekawym doświadczeniem. Kalimdor i Eastern Kingdoms zmieniły się dosyć drastycznie w dodatku Cataclysm, więc będziecie mieli okazję zobaczyć strefy z okresu, nim przeistoczył je Deathwing.
W klasycznym World of Warcraft wszystko zajmuje nieco więcej czasu. Ponieważ klasy miały wtedy mniej umiejętności, przeciwnicy będą wyraźnie trudniejsi. Wykonując zadania w strefach zauważycie też, nie zawsze jest ich wystarczająco, aby awansować na odpowiedni poziom i wyruszyć dalej. W takich sytuacjach trzeba będzie rozprawić się z losowymi przeciwnikami w otwartym świecie lub cofnąć do innych krain, aby zdobyć odpowiednią ilość doświadczenia. Nie pomogą tutaj Heirloomy, bo zwyczajnie wtedy nie istniały.
Dawny system talentów
Talenty w World of Warcraft zmieniły się diametralnie w dodatku Mists of Pandaria, ale w World of Warcraft Classic wracamy do starego systemu. Gracze mają tutaj do podjęcia znacznie więcej wyborów.
Dzisiaj nowe talenty przyznawane są mniej-więcej co 15 poziomów. W klasycznym systemie gracze otrzymują nowy punkt talentów na każdym poziomie postaci, od 10. Następnie mogą wydać go przy dowolnym drzewku jednej ze specjalizacji swojej klasy. Niektóre zdolności wymagają inwestycji nawet 5 punktów, aby je w pełni odblokować.
Osiągając maksymalny poziom można wydać maksymalnie 51 punktów talentów - oznacza to, że po całkowitym odblokowaniu drzewka jednej ze specjalizacji (np. Frost u maga) pozostaje jeszcze kilka punktów, które można przeznaczyć na rozwój innej (np. Fire). W odróżnieniu od obecnego systemu gra nie zmusza nas do wybrania jednej aktywnej specjalizacji, ale jeśli będziemy chcieli zmienić rozdział punktów talentów, należy udać się do trenera swojej klasy i zapłacić za zresetowanie drzewek.
Umiejętności i zdolność władania bronią
Awansując postać na kolejne poziomy w Battle for Azeroth, nowe umiejętności automatycznie trafiają na pasek akcji. W klasycznej wersji gry, po osiągnięciu odpowiedniego poziomu trzeba odwiedzić trenera klasowego, aby się jej nauczyć. To jednak nie wszystko - dawniej niektóre umiejętności miały też odrębne rangi do zdobycia. Nie zawsze warto korzystać z najwyższej rangi umiejętności, bo może to kosztować np. zbyt dużo many - jest to szczególnie ważne w przypadku healerów.
Przemierzając Azeroth, warto pamiętać o rozwijaniu zdolności władania bronią (weapon skill). Każda klasa w klasycznej wersji gry może posługiwać się biegle kilkoma rodzajami broni, ale jeśli chce odblokować inne, musi udać się do mistrza broni w jednym z głównych miast. Aby rozwijać zdolność władania określonym rodzajem broni, trzeba po prostu często z niej korzystać - dzięki temu zwiększa się szansa na trafienie w cel podczas walki.
Zasoby klasowe
Zastanawialiście się kiedyś, skąd łowcy biorą wszystkie swoje strzały i pociski podczas walki? W klasycznym World of Warcraft odpowiedź jest prosta: trzeba je po prostu kupić. Dobrze jest też mieć pod ręką nieco ulubionej żywności dla swojej bestii, aby ją nakarmić - inaczej może nam uciec.
Łotrzy muszą regularnie kupować lub wytwarzać trucizny, którymi będą pokrywać swoją broń, aby pozostać skuteczni w walce. Jeśli zaś gracie kapłanem, to do rzucania zaklęcia Prayer of Fortitude będą Wam potrzebne świece.
Podróżowanie po Azeroth
Największą różnicą w podróżowaniu po klasycznym Azeroth - i zapewne najbardziej oczywistą - jest brak latających wierzchowców. Niektóre obszary świata (jak np. Mount Hyjal) były dawniej nieukończone, więc gracze mogli poruszać się tylko po ziemi lub latać pomiędzy wyznaczonymi punktami.
Pozyskiwanie wierzchowców jest też nieco bardziej skomplikowane. Pierwsze z nich są dostępne dla graczy dopiero na poziomie 40 w cenie 80 szt. złota. Każdy rodzaj wierzchowca wymaga też nauczenia się osobnego rodzaju jeździectwa, np. Horse Riding lub Raptor Riding, co kosztuje dodatkowe 20 szt. złota. Koszty te można nieco zmniejszyć, osiągając status Honored z odpowiednią frakcją sprzedającą wierzchowce.
Trzeba też pamiętać o restrykcjach, które zostały usunięte w późniejszych dodatkach. Na mechanostriderach mogą np. jeździć tylko krasnoludy i gnomy, a taureni nie są w stanie dosiąść wierzchowców trolli lub nieumarłych.
Szukanie innych graczy
W World of Warcraft: Classic nie istnieją rozwinięte narzędzia do wyszukiwania innych graczy, jakie są dostępne w Battle for Azeroth. Jeśli chcecie udać się do podziemia lub zmierzyć się z Ragnarosem w rajdzie Molten Core, będziecie musieli polegać na własnej gildii, zewnętrznych narzędziach lub skorzystać z kanału „Looking for Group” (/join LookingForGroup), aby znaleźć kogoś na czacie. Później trzeba udać się samodzielnie do wejścia do podziemia lub rajdu. Przyzywanie graczy jest możliwe wyłącznie przy pomocy jednej z umiejętności klasy czarnoksiężnika.
Profesje
Profesje w World of Warcraft Classic może nie są tak rozwinięte, jak obecnie, ale pełnią ważną rolę i posiadają elementy, które zostały usunięte w późniejszych dodatkach. Po pierwsze, nie istnieje Inskrypcja, Jubilerstwo i Archeologia, ale powraca Pierwsza pomoc. Każdą profesję można awansować do maksymalnie 300 punktów.
Większość różnic opiera się na braku ułatwień, które są obecne w Battle for Azeroth. Po zmianie profesji nie ma np. możliwości szybkiego nauczenia się ponownie starych receptur, zbieranie materiałów nie przyznaje doświadczenia, a w banku nie osobnej zakładki, aby je przechowywać. Aby stworzyć najlepsze mikstury, Alchemicy będą musieli czasem odwiedzić laboratoria w konkretnych podziemiach. Niektóre profesje mają też oddzielne specjalizacje - kowale mogą wyspecjalizować się np. w tworzeniu broni lub zbroi.
World of Warcraft Classic będzie dostępny już od 27 sierpnia. Jesteście gotowi?
Play with the Blues: Alterac Valley na 15 rocznicę WoW
Quass, | Komentarze : 0Dzisiaj o północy czasu polskiego będziemy mogli zalogować się na Publiczny Serwer Testowy aktualizacji 8.2.5 i razem z pracownikami Blizzarda zawalczyć w Alterac Valley. To specjalna wersja tego pola bitwy, przygotowana na 15 rocznicę World of Warcraft, dlatego spodziewajcie się powrotu do zasad i mechanik, które cześć graczy może pamiętać ze wczesnych lat gry.
Nagrody za udział w walce na Alterac w trakcie nadchodzącej 15 rocznicy WoWa to między innymi epickie wierzchowce dla Przymierza i Hordy - Stormpike Battle Ram oraz Frostwolf Snarler. Na old-schoolowe Alterac Valley będzie można zapisać się przez wyszukiwarkę grup w grze (skrót: I, zakładka Player vs. Player). Do zobaczenia na polu bitwy!
Rekomendujemy serwer polskiej społeczności w WoW Classic
Quass, | Komentarze : 4Premiera World of Warcraft Classic zbliża się wielkimi krokami! 27 sierpnia ponownie odwiedzimy Azeroth sprzed lat, a już 13 sierpnia gracze będą mogli stworzyć i zarezerwować sobie postać na wybranym serwerze, aby nikt nie ukradł im unikalnej nazwy bohatera.
Ponieważ znamy już nazwy i rodzaje serwerów, powstaje pytanie - który z nich obejmie podobną rolę, jaką pełni dzisiaj Burning Legion i stanie się nowym centrum dla polskich graczy? W niektórych kręgach fanów projektu Classic (m.in. na grupie World of Warcraft Classic Polska na Facebooku) ta decyzja już zapadła, dlatego chcemy się do niej dołączyć i zarekomendować jako portal fanowski, aby polscy gracze wybrali serwer...
Shazzrah EU (PvP)
...jeśli oczywiście chcą odkrywać klasyczną wersję gry razem z innymi rodakami. Dla pozostałych, oficjalną listę europejskich serwerów można znaleźć tutaj. Do zobaczenia w Azeroth!
Blizzard rozdaje nieaktywnym graczom awans na poziom 100!
Quass, | Komentarze : 0Jeśli od dłuższego czasu nie graliście w World of Warcraft, to warto sprawdzić dzisiaj zakładkę powiadomień w aplikacji Battle.net. Na oficjalnych forach i na Reddicie zauważono, że Blizzard zaczął wysyłać niektórym nieaktywnym graczom prezenty w formie darmowego awansu postaci na poziom 100!
Ta „cicha” promocja jest powiązana z 15 rocznicą World of Warcraft i zdaje się obejmować przede wszystkim konta nieaktywne od ok. 2 lat. jednak sądząc po komentarzach graczy, upominek trafił też częściowo do osób z aktywną subskrypcją. System przyznawania awansów musi być więc w jakimś stopniu losowy.
Blizzard nie podał dotychczas żadnych oficjalnych informacji na temat tej promocji. Jesteśmy ciekawi, czy któryś z czytelników WoWCenter.pl załapał się na darmowy awans - napiszcie w komentarzach!
Dzisiaj otwarty test WoW Classic!
Quass, | Komentarze : 0Dzisiaj (8 sierpnia) o godz. 20:00 czasu polskiego rozpocznie się jednodniowy otwarty test WoW Classic. Do gry będą mogły zalogować się wszystkie osoby, które posiadają aktywny czas gry w World of Warcraft. Aby wziąć udział, wystarczy pobrać klient przez aplikację Battle.net.
Test ma sprawdzić przede wszystkim stabilność gry przed premierą 27 sierpnia, zwłaszcza w początkowych strefach, dlatego gracze będą mogli osiągnąć maksymalnie 15 poziom postaci. Blizzard opublikował przy okazji wymagania systemowe dla WoW Classic, które - jak możecie się spodziewać - nie są zbyt wymagające.
Do zobaczenia w Azeroth!
Warcraft III Reforged: Modele postaci zaprezentowane na targach ChinaJoy
Quass, | Komentarze : 0Warcraft III Reforged, odnowiona wersja kultowego RTSa, jest głównym punktem programu Blizzarda na tegorocznych targach ChinaJoy w Szanghaju. W trakcie prezentacji pokazano jak wygląda kilka ważnych postaci w grze - mianowicie Trall, Tyrande i Antonidas. Możemy też rzucić okiem na inne jednostki, jak akolita czy jeździec bestii kodo. Poniższe zdjęcia zostały zrobione przez fanów na miejscu, po czym pojawiły się na chińskich forach.
Na targach ChinaJoy zaprezentowano również inną ciekawostkę - imponujący posąg Arthasa Menethila przygotowany przez Infinity Studio. Arthas trzyma w ręku Ostrze Mrozu, porzuciwszy swój paladyński młot i księgę.
Warcraft III Reforged nie ma jeszcze oficjalnej daty premiery, ale gra ma pojawić się jeszcze w tym roku. Zamierzacie powrócić do czasów przed World of Warcraft i jeszcze raz przeżyć historię narodzin Króla Lisza?
Wrathion i Calia Menethil, czyli pierwsze wieści z aktualizacji 8.2.5
Quass, | Komentarze : 0W nocy z czwartku na piątek na Publicznym Serwerze Testowym pojawił się pierwszy build aktualizacji 8.2.5! Na BlizzConie dowiedzieliśmy się już, że jedną z nowości w tym patchu będą odświeżone modele goblinów i worgenów, ale z plików gry wysypały się też inne ciekawe informacje!
Największą niespodzianką jest nowy model Wrathiona - jeden z ostatnich przedstawicieli czarnych smoków nareszcie powraca! Naszego tajemniczego przyjaciela, który niegdyś pomagał nam zdobywać legendarne przedmioty, niemal całkowicie ominęły wydarzenia z dwóch poprzednich dodatków. Wszystko wskazuje na to, że teraz odnajdziemy go w Karazhanie.
Nowych modeli doczekały się również inne postacie. Pierwszą jest Calia Menethil, siostra Arthasa, która w książce Cisza przed Burzą została zgładzona przez Sylvanas, a później wskrzeszona jako nieumarła dotknięta przez światłość. Jest też nowy wygląd Zekhana (znanego pod pseudonimem Zappy Boi) oraz słynnej łotrzycy Valeery Sanguinar, która współpracuje teraz z Anduinem (nie zwracajcie uwagi na zbugowane włosy).
Nie zabrakło nowych wierzchowców - oto pierwszy rzut oka na nagrody związane z 15 rocznicą World of Warcraft - baran i wilk z klasycznej wersji Alterac Valley. Pojawił się też wielbłąd, który ma być powiązany z nowym systemem Recruit-a-Friend.
W plikach gry odnaleziono dane sugerujące nowy Warfront, który miałby znajdować się w Durotarze, ale powiązana z nimi mapa pochodzi z rajdu Siege of Orgrimmar. Dodatkowo, możliwe że w grze pojawi się opcja logowania za pomocą numeru telefonu zamiast adresu e-mail.
Darmowy komiks Mechagon teraz dostępny w języku polskim!
Quass, | Komentarze : 0
Na polską wersję komiksu Mechagon, który wprowadza nas w fabułę Rise of Azshara, trzeba było czekać ponad miesiąc. Angielski oryginał został opublikowany jeszcze przed premierą aktualizacji 8.2. Teraz możemy jednak w końcu przedstawić Wam historię Kervo - gnoma, który odkrył Mechagon!
Nikt nie jest w stanie uniknąć śmierci - nikt poza mieszkańcami Mechagonu, jeśli wierzyć opowieściom. Większość gnomów uważa, że Mechagon to jedynie naciągana legenda, ale nie stary i doświadczony odkrywca Kervo. Po latach dociekliwych badań wyruszył on na wyprawę, która zapewne okaże się jego ostatnią. Postawiwszy wszystko na jedną kartę, Kervo chce odnaleźć Mechagon i odkryć sekret wiecznego życia, dopóki ma jeszcze czas.
Komiks opracował Matt Burns, starszy scenarzysta w dziale kreatywnym Blizzarda. Za ilustracje odpowiada natomiast Miki Montlló, uznany hiszpański rysownik, który współpracował m.in. ze studiem Laika i stworzył serię Warship Jolly Roger.
Wcześniejsze darmowe komiksy z World of Warcraft są dostępne pod tym tagiem: LINK
Nikt nie jest w stanie uniknąć śmierci - nikt poza mieszkańcami Mechagonu, jeśli wierzyć opowieściom. Większość gnomów uważa, że Mechagon to jedynie naciągana legenda, ale nie stary i doświadczony odkrywca Kervo. Po latach dociekliwych badań wyruszył on na wyprawę, która zapewne okaże się jego ostatnią. Postawiwszy wszystko na jedną kartę, Kervo chce odnaleźć Mechagon i odkryć sekret wiecznego życia, dopóki ma jeszcze czas.
Komiks opracował Matt Burns, starszy scenarzysta w dziale kreatywnym Blizzarda. Za ilustracje odpowiada natomiast Miki Montlló, uznany hiszpański rysownik, który współpracował m.in. ze studiem Laika i stworzył serię Warship Jolly Roger.
Wcześniejsze darmowe komiksy z World of Warcraft są dostępne pod tym tagiem: LINK