WoWCenter.pl
wikass zabił Mythrax the Unraveler (Normal Uldir) po raz 2.     
kuturin zdobył 7th Legionnaire's Cuffs.     
Nikandra spełnił kryterium Loot 200,000 gold osiągnięcia Got My Mind On My Money.     
Tooly zdobył Fairweather Helm.     
Muattin zdobył osiągnięcie The Dirty Five.     
Yoozku zdobył Parrotfeather Cloak.     
Mlody89 zdobył Royal Apothecary Drape.     
Weakness zabił Dazar, The First King (Mythic King's Rest) po raz 6.     
liq spełnił kryterium osiągnięcia Saving for a Rainy Day.     
Osiol spełnił kryterium osiągnięcia Saving for a Rainy Day.     
Wuntu zabił Zek'voz, Herald of N'zoth (Heroic Uldir) po raz 1.     
Olsa zabił Vectis (Heroic Uldir) po raz 6.     
Sarenus spełnił kryterium osiągnięcia Saving for a Rainy Day.     
kajtasus zdobył osiągnięcie Come Sail Away.     
ossir spełnił kryterium osiągnięcia Saving for a Rainy Day.     
mcpablo spełnił kryterium Alliance players slain. osiągnięcia Frontline Slayer.     
Emmm zabił Taloc (Heroic Uldir) po raz 17.     
AsaGorth spełnił kryterium Big-Mouth Clam osiągnięcia The Oceanographer.     

Patch 5.3: Sprzęt PvP w kolejnej łatce

Serwis WoWCenter.pl nie jest obecnie utrzymywany.

Dziękujemy za wszystkie lata spędzone razem z nami
w Azeroth!

- Redakcja
Artykuł

Patch 5.3: Sprzęt PvP w kolejnej łatce

  Tommy:
Cytat z: Daxxari (źródło)
http://bnetcmseu-a.akamaihd.net/cms/blog_header/C6B2RHOD4HL61345795468376.jpg


Aktualizacja 5.3 przyniesie kolejną, dużą porcję zmian w przedmiotach PvP. Jeśli czytaliście nasz poprzedni wpis to wiecie, że wprowadzając 5.2 mieliśmy na celu uzupełnienie luk w sprzęcie PvP, uczynienie PvP bardziej dostępnym dla wszystkich graczy oraz zwiększenie ilości osób grających PvP, dzięki czemu wszyscy mogą czerpać jeszcze więcej radości z walki z żywymi przeciwnikami.

PvE vs. PvP
Stoimy przed poważnymi wyzwaniami, więc planujemy zastosować pewne bezprecedensowe kroki, żeby im sprostać. W przeszłości zawsze ciężko było nam zbalansować sprzęt PvP i PvE, gdyż oba te zestawy przedmiotów były zaprojektowane do osiągania innych celów. Chcemy, żeby w PvP przedmioty miały znaczenie, ale też żeby nie były głównym powodem, dlaczego ktoś wygrywa mecz. W PvE różnica między tierami musi być na tyle duża, żeby gracze czuli się nagrodzeni za wysiłki, by wyszli silniejsi po pokonaniu bossa. W tej chwili problem jest jeszcze bardziej złożony, bo mamy tiery z Wyszukiwarki Rajdów, wersje normalne i Heroiczne oraz wymagania odpowiedniego poziomu ekwipunku, żeby skorzystać z Wyszukiwarki Rajdów.

Przejścia: od Sezonu 12 do Sezonu 13
Zmiany w sprzęcie PvP z łatki 5.2 były pierwszymi próbami zbalansowania przedmiotów PvP i PvE, i oferują lepsze sposoby na zniwelowanie różnic. Wprowadziliśmy tier Elite, dostępny dla wszystkich graczy po zdobyciu 27 000 punktów Conquest w danym sezonie. To pozwoliło na zbalansowanie sprzętu dostępnego za Honor i przedmiotów z Wyszukiwarki Rajdów, sprzęt kupiony za Conquest i łup z normalnej wersji rajdu oraz sprzęt Elite i z wersji heroicznej rajdu. Ale próbując nadążyć za przedmiotami PvE sprzęt za Honor z tego sezonu musi mocno odstawać od przedmiotów Elite. Poza tym jest ogromna różnica między świeżą 90-tką a graczem, który na PvP zjadł zęby i ma cały sprzęt Elite. Różnice między tierami są ważne, ale natura PvP sprawia, że gracze z najlepszym uzbrojeniem po prostu zniechęcają „świeżaków” do PvP. Nadążenie nad zwiększającym się poziomem przedmiotów PvE okazało się trudne dla PvP.

Ponadto, jak pokazał Sezon 13, posiadanie 2 poziomów sprzętu PvP może sprawić zamieszanie podczas fazy przejściowej między sezonami. Gracze oczekują, że na początku sezonu wszyscy będą zaczynali na tym samym poziomie. Ulepszenia obecne w wersji 5.1 oznaczały, że część graczy miała przewagę nad innymi posiadaczami sprzętu za Honor. Obecność przedmiotów Elite z jeszcze wyższym ilvl może sprawić jeszcze większy problem w Sezonie 14.

Sądzimy, że wraz z Mists of Pandaria poczyniliśmy kilka kroków naprzód w kwestii przedmiotów PvP. PvP Power jest niezwykle przydatnym „pokrętłem”, dzięki któremu możemy dostosowywać sprzęt PvP tak, żeby był lepszy od swojego ekwiwalentu w PvE. Resilience zaś, choć było wprowadzone w dobrej wierze, w ostatecznym rozrachunku pogorszyło sytuację. Myślimy, że większość graczy zgodziłaby się wchodzić w PvP zadając mniej obrażeń, gdyby byli trochę bardziej odporni. Wierzymy, że większa populacja grająca PvP zaoferuje lepsze doświadczenia wszystkim, zwłaszcza gdy wprowadzimy usprawnienia do kolejek do Pól Bitew. Jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie liczby graczy w PvP jest zredukowanie bariery dla tych osób, które grają w World of Warcraft regularnie, ale nie biorą udziału w PvP. Konkretnie mamy na myśli graczy PvE spędzających dużo czasu na dozbrajaniu się PvE, którzy myślą, że ich sprzęt nie nadaje się do PvP (no i mają rację).

Nadchodzące zmiany w sprzęcie w 5.3

Zważywszy na powyższe, w aktualizacji 5.3 dokonamy pewnych drastycznych zmian w sprzęcie i środowisku PvP:
 • Bazowe Resilience będzie ustawione na 65% dla wszystkich postaci powyżej poziomu 85.
 • Resilience zostanie usunięte z prawie wszystkich przedmiotów PvP.
 • Gracze nadal będą mogli używać klejnotów i enchantów z Resilience.
 • PvP Power pozostanie tylko na sprzęcie PvP.
 • Bonusy z zestawów dające Resilience będą dawały PvP Power.
 • PvP Power w większym stopniu będzie pomagało klasom leczącym i hybrydowym, Battle Fatigue zostanie zwiększony, dzięki czemu sprzęt PvP dla uzdrawiaczy będzie lepszy.
 • Ilvl przedmiotów za punkty Conquest zostanie zwiększony z 493 do 496.
 • Ilvl przedmiotów Elite zostanie obniżony do 496. Sprzęt ten zasadniczo stanie się raczej prestiżowy.
 • Ta Duża Zmiana: Do wszystkich nierankingowych Pól Bitew, rankingowych Pól Bitew i Aren zostanie wprowadzony limit maksymalnego poziomu przedmiotów.
  • Wszystkie przedmioty powyżej poziomu 496 będą skalowane w dół do 496 (poziomu sprzętu Conquest). Dotyczy to również przedmiotów Conquest przekraczających limit, takich jak bronie.

Ponadto wprowadzona zostanie część zmian, o których informowaliśmy wcześniej:
 • W łatkach, które nie zawierają startu nowego sezonu (wliczając w to łatkę 5.3), sezonowy wymóg walutowy zebrania 27 000 punktów Conquest zostanie zniesiony dla broni. Sezonowy wymóg walutowy zawsze musi zostać jednak spełniony dla przedmiotów Elite.
 • W momencie, w którym zostanie spełniony sezonowy wymóg walutowy, gracze będą mieli możliwość zakupu sprzętu Tyrannical Gladiator za pomocą punktów Honor.
 • Zostanie wprowadzony pułap maksymalny "na dogonienie" punktów Conquest. Więcej o tym mechanizmie przeczytacie w blogu o zmianach w sprzęcie PvP w 5.2 i dalej.

Podejmujemy te kroki, ponieważ chcemy powiększyć pulę potencjalnych konkurentów (co może doprowadzić do krótszych kolejek oraz usprawnień systemu kolejkowania w przyszłości), a także uczynić dla szerszego grona fanów World of Warcraft ten fajny element gry bardziej dostępnym.

Czego się spodziewać
Oczekujemy, że te zmiany wywołają szereg znaczących efektów. Po pierwsze, czujemy, że zachowują one nadal nasz najważniejszy cel projektowy: najlepszy sprzęt dla konkurencyjnego PvP będzie pochodził z PvP. Ponieważ cały inny sprzęt będzie skalowany w dół do poziomu 496 przedmiotów za punkty Conquest, to ekwipunek kupiony za te punkty będzie zawsze znacząco lepszy, gdyż zawierał będzie PvP Power (który nie wlicza się do budżetu statystyk powiązanego z poziomem przedmiotu). Nawet sprzęt za Honor, który też ma znaczne ilości PvP Power, zapewni w sytuacjach PvP większe obrażenia niż przedmioty z normalnych i Heroicznych rajdów. Przykładowo, broń Heroic Thunderforged i broń za punkty Concquest będą w PvP miały ten sam poziom przedmiotu, takie same wartości podstawowych i drugorzędnych statystyk oraz staminy. I chociaż broń PvE wciąż nadal zapewni bardzo dobre obrażenia, to będą one jednak niższe od tych, które uzyskamy z broni za punkty Conquest, ponieważ na tej drugie znajduje się jeszcze PvP Power.

Uważamy też, że zmiany te pozwolą łatwiej wkroczyć do PvP tym, którzy jeszcze się na to nie odważyli, a być może także zmotywować tych z graczy, którzy grywają rzadko, do częstszych potyczek. I chociaż będą zadawać mniejsze obrażenia od graczy ze sprzętem PvP, to będą mieć ten sam poziom przeżywalności, Staminy i Resilience. Różnica w obrażeniach nie powinna być też na tyle duża, by padali oni natychmiast z rąk przeciętnego oponenta w sprzęcie PvP. Spodziewamy się, że te usprawnienia uczynią PvP fajniejszym zarówno dla hardkorowców oczekujących bardziej wyrównanego otoczenia, jak i dla wojaków chcących po prostu wskoczyć do gry i dobrze się bawić bez konieczności składania wyspecjalizowanego ekwipunku.

Chcemy usłyszeć wasze opinie!
Powyższe zmiany dla World of Warcraft są dość radykalne i pewnie stosowniej byłoby je wprowadzać na początku nowego sezonu, albo może dopiero w kolejnym dodatku, ale chcieliśmy szybko poprawić aktualną sytuację sprzętową. Sądzimy, że to rozwiązanie pomoże nam osiągnąć nasze cele projektowe i uczyni środowisko PvP bardziej aktywnym, konkurencyjnym i fajniejszym.

Zdajemy sobie sprawę, że obawy i pytania są nieuniknione, więc chętnie posłuchamy waszej opinii na ten temat. Zapraszamy was do przetestowania wszystkich tych zmian osobiście na PTR. Będziemy bacznie obserwować fora PTR i zapoznawać się z waszymi komentarzami.

Komentarze:

Wczytywanie komentarzy...
Musisz się zalogować, aby dodać komentarz