WoWCenter.pl
wikass zabił Mythrax the Unraveler (Normal Uldir) po raz 2.     
kuturin zdobył 7th Legionnaire's Cuffs.     
Nikandra spełnił kryterium Loot 200,000 gold osiągnięcia Got My Mind On My Money.     
Tooly zdobył Fairweather Helm.     
Muattin zdobył osiągnięcie The Dirty Five.     
Yoozku zdobył Parrotfeather Cloak.     
Mlody89 zdobył Royal Apothecary Drape.     
Weakness zabił Dazar, The First King (Mythic King's Rest) po raz 6.     
liq spełnił kryterium osiągnięcia Saving for a Rainy Day.     
Osiol spełnił kryterium osiągnięcia Saving for a Rainy Day.     
Wuntu zabił Zek'voz, Herald of N'zoth (Heroic Uldir) po raz 1.     
Olsa zabił Vectis (Heroic Uldir) po raz 6.     
Sarenus spełnił kryterium osiągnięcia Saving for a Rainy Day.     
kajtasus zdobył osiągnięcie Come Sail Away.     
ossir spełnił kryterium osiągnięcia Saving for a Rainy Day.     
mcpablo spełnił kryterium Alliance players slain. osiągnięcia Frontline Slayer.     
Emmm zabił Taloc (Heroic Uldir) po raz 17.     
AsaGorth spełnił kryterium Big-Mouth Clam osiągnięcia The Oceanographer.     

Czat z developerami na Twitterze

Serwis WoWCenter.pl nie jest obecnie utrzymywany.

Dziękujemy za wszystkie lata spędzone razem z nami
w Azeroth!

- Redakcja
Artykuł

Czat z developerami na Twitterze

  Kumbol:
http://www.wow-europe.com/shared/wow-com/images/news/2009-10/twitter_small.pngWczoraj, o 2 w nocy naszego czasu odbył się kolejny czat z developerami World of Warcraft poprzez serwis Twitter. Cory Stockton (Lead Content Designer) i Greg Street (Lead Systems Designer - na forum znany jako Ghostcrawler) odpowiadali przez godzinę na pytania fanów. Poruszone zostały przede wszystkim kwestie kończącego się dodatku Wrath of the Lich King, balansu klas i naturalnie Cataclysmu.

Prezentujemy pełne tłumaczenie czatu, nadesłane nam przez Ningera (dzięki!):

Generalne

Q: Czy są jakieś plany na tygodniowe questy (nie rajdowe, ale ogólne) dla graczy weekendowych?

A: Lubię tygodniowe questy, ponieważ pozwalają Ci wrócić do WoW-a bez powodowania przymusu logowania do gry każdej nocy. Czasami Ghostcrawler lubi zamiast tego iść do baru.

Q: Co się stało z zapowiadanym na WotLK Studiem Tańca?

A: Jest ciągle na liście! Zawsze zaczynamy rozszerzenie z większą ilością rzeczy niż możemy naprawdę zrobić i mieszamy je. WoW jest jedną z gier, których nigdy nie skończysz i całą zabawą jest pracowanie nad nią.

Q: Z jakiej wychwalanej rzeczy z WotLK jesteście najbardziej dumni?
A: Questowanie w Northrend nabrało zupełnie nowego wymiaru. Nie mogę się doczekać, aż ludzie zobaczą jaką historię przygotowaliśmy dla nich w Cataclysm.
A#2: Miał naprawdę mocny styl zmrożonej północy i wiedziałeś od początku, że na końcu czeka Cię ostateczne starcie z sam-wiesz-kim. Jednym z wyzwań Cataclysm jest brak skupionego klimatu (zimny nieumarły), ale i tak będzie miał wspaniałą historię.

Q: Jest jakaś szansa, że tabardy otrzymają własną zakładkę w karcie postaci (a'la pety/mounty)?

A: Zbiór tabardów jest czymś co rozpatrywaliśmy przez ostatnie kilka tygodni. Mamy nadzieję, że damy radę to zrobić do Catclysmu. Nic nie obiecujemy ;-)

Q: Dacie nam więcej slotów w banku/torbach i umożliwicie nam przenoszenie większej ilości toreb naraz jeśli powiemy "Proszę"?
A: Na pewno będziemy mieli większe torby w Cataclysm. Właściwym pytaniem jest, czy kupicie je od Haris Pilton?

Q: Są jakieś plany na stworzenie między-frakcyjnej/między-realmowej poczty (dla przedmiotów BoA i innych)?
A: Mamy już między-frakcyjną pocztę na przedmioty typu BoA; między-realmowa jest właśnie dopracowywana, ale mamy nadzieję, że zrobimy to "wkrótce".

Q: Czy kiedykolwiek będziemy mogli zdobyć Frostmourne?
A: Nie w grze, ale możecie zamówić prawdziwy!

Klasy

Q: Czy Blizzard ma jakieś plany na danie healerom "zabawnych" proców i efektów przy użyciu, takich jak ostatnio otrzymywali DPS-i?
A: Tak. Proce dla healerów są trudniejsze do zrobienia żeby być pewnym, że nie zostaną zmarnowane. Obrażenia są rzadko tracone, więc są nieco łatwiejsze do zaprojektowania.

Death Knight
Q: Two-handed (2H) Frost Death Knight był naprawdę fajnym stylem gry, który obumarł gdy został wprowadzony Dual-Wielding. Są jakieś plany na zrobienie używania broni dwuręcznych na częściej występujące?
A: Nie możemy zrobić każdego drzewka DK dobrego na PvP, PvE i tankowanie jednocześnie i przy okazji oferować opcji 2H i DW dla każdego z nich. Aktualnie projektujemy drzewko Frost jako build wyłącznie na DW.

Druid
Q: Przewiduje się aktualizację grafik dla formy drzewa/moonkina?
A: Dla Moonkina to ciężka sprawa, ponieważ jego gracze są zakochani w tej formie. Trudno ją zmienić. Aktualnie mamy nadzieję na zrobienie nowej formy drzewa w Cataclysm, ale bez obietnic.

Q: Były jakieś myśli o zmianie Eclipse na ładunki tak, że dps Moonkina nie będzie aż tak tracił przy poruszaniu się?
A: Tak. Spodziewajcie się radykalnej zmiany w Catacylsm, która zachowa tą samą myśl (przekształcając z Arcane na Nature) ale w sposób, który jest bardziej związany z klasą. Mimo to, jest ryzyko, że widząc to w akcji stwierdzimy, że pomysł "ssie".

Hunter:
Q: Klasa Huntera ma wiele przestarzałych i sytuacyjnych umiejętności jak Mongoose Bite i Aspect of the Beast - są jakieś plany na zmiany dla tego typu umiejętności?
A: Mongoose Bite jest już skończony. Dajcie nam ją opłakać. Myślimy, że Aspect of the Beast mógłby mieć pewne ciekawe zastosowania dla Łowców z buildem Beast Mastery.

Q: Czy Hunterom będzie dane zobaczyć w przyszłości więcej slotów na swoje pety? Z obecną ich różnorodnością, ilości którą obecnie posiadają wygląda na zbyt małą.
A: Osobiście wolałbym zobaczyć model, w którym jest znacznie większa ilość slotów (w końcu moglibyście przechowywać te wszystkie Spirit Beasts), ale mniejsza liczba "aktywnych" petów, jak na przykład 3. Mógłbyś przywołać aktywnego peta z każdego miejsca świata, poza walką. Zmieniałbyś pety na aktywne w stajniach, u Stable Master'ów.

Paladyn
Q: Są jakieś informacje o planach dla Holy Paladynów, którymi możecie się pochwalić?
A: Słyszałem, że potrzebują więcej czarów leczących.

Priest
Q: Nadciągną kiedyś jakieś zmiany dla Shadow Priest'ów?
A: Jesteśmy z nich bardzo zadowoleni patrząc na Icecrown i PvP. Długoterminowo, mają kilka rzeczy, które chcemy rozwiązać, jak na przykład posiadanie długiego czasu dojścia do maksymalnych obrażeń nawet na łatwych mobach podczas levelowania czy przetrzymywaniu dużych grup. Mocną karą są też dla nich blokady na szkołę magii.

Warlock
Q: Są jakieś uaktualnienia dla systemu Soul Shardów dla Warlocka?
A: Dodaliśmy już sporo z tego o czym dyskutowaliśmy na BlizzConie: Shardy są elementem UI zamiast przedmiotu. Używacie ich często, ale z dużym efektem. Wszystkie są dla obrażeń. Przywoływanie i pety kosztują tylko manę. Myślę, że w końcu je polubicie.

Rajdy i instancje

Q: Czy "starcie" z Valithrią Dreamwalker jest odświeżającym ruchem w kierunku czynienia WoW bardziej "zabawnym i interesującym" dla healerów? Zobaczymy więcej starć podobnych do tego?
A: Chcemy zrobić leczenie ciekawszym, owszem. Częścią tego jest umożliwienie healerom używania całego repertuaru ich umiejętności zamiast wyłącznie najsilniejszych czarów. Częścią tego są próby umożliwiania healerom obserwacji pola walki zamiast pasków życia, co oczywiście oznacza nieco więcej czasu pomiędzy spamowaniem heali na robienie rzeczy takich jak ta.

Q: Czego się nauczyliście z systemu Emblemów, dodanego w tym rozszerzeniu?
A: Posiadanie tak dużej ilości różnych odznaczeń jest przytłaczające. Chciałbym, żebyśmy zrobili może 2 emblemy: aktualny Tier i poprzedni (Frost i Triumph aktualnie). Popadły także ostatnio w zbyt znaczne grindowanie ich, gdy 3.3 wyszedł zanim wszystkie źródła emblemów były dostępne.

Q: Z Illidana usunęliście pre-quest, by dać graczom większą dostępność do instancji, więc czemu ograniczyliście graczom uzbrojonym w sprzęt pre-Ulduar używanie Dungeon Findera, by dostać się do 5-osobowych instancji, które zostały dodane w patchu 3.3?
A: Poczuliśmy, że gracze używający DF powinni mieć rozsądną gwarancję, że gracze z którymi zostaną zgrupowani będą w stanie utrzymać tempo. Nie mamy jeszcze innego parametru w systemie na sprawdzenie tego oprócz gearu. Sprzęt jest jednak problemem, więc będziemy szukać lepszego rozwiązania na przyszłość.
A#2: Wymagania sprzętowe są naszym sposobem by pomóc graczom doświadczać rzeczy, które są odpowiednie na ich poziom umiejętności. Wolimy, żebyś raczej nie mógł dostać się na instancję, niż żebyś do niej wszedł z grupą i odkrył, że nie możesz nawet tankować pierwszego bossa. Wymagania sprzętowe nie są jednak wykute w skale - będziemy je aktualizować, tak by pasowały.

Q: Dużo mówicie o zmianie tego jak leczymy tanków, ale czy aggro powróci kiedyś jako wymagający element gry?

A: Nie jestem pewien. To coś, o czym dużo rozmawiamy. Nawet miałem o tym spotkanie w tym tygodniu! Z jednej strony, niektórzy tankowie naprawdę lubią generować jak największą ilość threatu na sekundę. Z drugiej - threat jest praktycznie niewidoczną częścią gry (jest maksymalnie uproszczony w UI) i wiem gdy tankuję, że zawsze się czuję zniewieściały gdy ktoś mnie przebije. To wymagające, ale czy naprawdę zabawne? To rodzaj rzeczy, o której z wielką chęcią jeszcze posłuchamy.
Umieśćcie swoje postulaty na wielkich banerach, które będą pokazane w tle w czasie Olimpiady. Jeśli nie - zróbcie to na forum.

Q: Co czujecie na temat mechanizmu ograniczonej liczby podejść, który został zastosowany w Trial of the Crusader i Icecrown Citadel?
A: Nie szalejemy z jego powodu. Został zaprojektowany by chronić graczy przed nimi samymi. W przeszłości niektórzy robili 400+ podejść na nowych bossach. To niezdrowe i w sumie prezentujesz tym nie umiejętności, ale zawziętość. Jednak tak się nie zdarzyło. Gildie po prostu robią alty by ominąć limity i rzeczy jak disconnecty i wypadki powodujące utraty podejść czynią rzecz naprawdę frustrującą. Lubimy bramkowanie, ponieważ pozwala się to społeczności skupić na czymś więcej niż tylko finałowy boss. Jeśli ograniczmy kiedyś jeszcze liczbę podejść, bedą to pewnie ograniczenia opcjonalnych bossów, jak Algalon.

Q: Są jakieś plany między-realmowego rajdowania?

A: Jeśli zdołamy rozwiązać problemy z tym związane, możemy spróbować. Jednym z problemów jest zebranie grupy z powrotem, zwłaszcza na dłuższych instancjach. Dramaturgia lootowania i tym podobne zawsze są problemami. Jest jeszcze kwestia tego, że Twój realm będzie miał mniejsze poczucie społeczności.

Q: Uważacie Algalona za dobre starcie rajdowe, i czy zobaczymy więcej bossów występujących wyłącznie w hardmode?
A: Jesteśmy bardzo zadowoleni ze sposobu, w jaki rozegraliśmy kwestię Algalona. Stworzyliśmy go dla bardzo specyficznej grupy rajdujących i Ci, którzy mieli szansę walki z nim, naprawdę ją polubili. Walki jak ta nie będą występować w każdym rajdzie, ale z pewnością zrobimy coś w tym stylu w przyszłości.

Q: Zobaczymy więcej Caverns of Time w Cataclysm? Może Wojna Starożytnych?
A: Z pewnością czeka nas kolejna podróż do CoT podczas Cataclysm. Zapytajcie Chromie o więcej szczegółów =)

Q: Co się stało z buffem strefowym w Icecrown Citadel? Pozbyliście się tego pomysłu, czy nadejdzie w nieodległej przyszłości przed Cataclysm?
A: Ciągle jest w grze, po prostu nie jesteśmy na niego jeszcze gotowi. Buff będzie się skalował wraz z czasem. Jest o tym powiedziane w BlizzCast #13.

Q: Co Yogg-Saron miał do Króla Lisza? Ich konotacje wyglądały trochę dziwnie w środku dodatku.
A: Zrobiłeś questy w Icecrown? Szybka odpowiedź: egzystencja Starych Bogów w Icecrown miała mnóstwo wspólnego z zepsuciem moralnym pewnych śmiertelników.

Q: Czy Dungeon Finder zostanie udoskonalony o możliwość śledzenia lub wykrywania graczy, którzy nadużywali kicka lub ninjowali?
A: Bawimy się tym pomysłem. Ciężko pozwolić Wam tego używać jednocześnie uważając, by nikt tego nie nadużywał.

Q: Czemu nie widzieliśmy World Bossów w tym dodatku?
A: Są z nimi problemy. Zawsze jest wyścig by do nich dotrzeć, co sprzyja większym grupom, które są częściej online, oraz ciężko zniechęcić lub nawet uniemożliwić graczom spoza rajdów pomaganie lub zepsucie wszystkiego.
A#2: World Bossowie to coś, o czym ostatnio rozmawialiśmy więcej niż zwykle. Naprawdę lubimy ten pomysł, ale są pewne problemy, które chcielibyśmy rozwiązać zanim ich przywrócimy. Czekajcie.

Q: W świetle zapowiedzianych Heroic Shadowfang Keep i Heroic Deadmines, czy inne stare instancje dostaną tryb Heroic?
A: Tak. Mam nadzieję zrobić ich więcej, niż tylko te dwie, ale to się okaże za jakiś czas. Skupiamy się najpierw na robieniu nowych dungeonów do Cataclysm, a potem zastanowimy się nad robieniem nowych Heroiców starego świata.

Q: Gdybyście mogli się cofnąć w czasie i usunąć lub przerobić jakieś nowinki dodane w WotLK, to które by to były i czemu?
A: Myślę, że system emblemów mógłby być mniej męczący.
Ograniczone podejścia nie działały jak powinny.
Zawsze mamy pewne spory, jak 10-osobowe Heroici powinny naprawdę wyglądać.
Mówię tu tylko o nowościach. Jest znacznie więcej rzeczy, które bym zmienił w tym dodatku. Jesteśmy bardzo krytyczni w stosunku do własnej pracy.

Cataclysm

Q: Czy istniejące rasy będą miały odnowione tereny startowe, tak by zapewnić im bardziej "epickie" doświadczenia, takie jak będą miały Gobliny czy Worgeni?
A: Nie na poziomie tych dla Goblinów/Worgenów, ale przypatrujemy się terenom startowym, zwłaszcza dla dwóch ras, które czują się nieco zaniedbane w tej chwili.
A#2: Mamy wielkie plany w historii dla Trolli i Gnomów odnoszące się do ich doświadczeń startowych, ale już to prawdopodobnie wiecie ;-)
Planujemy także dodać smaczku dla stref startowych wszystkich pozostałych ras. Możecie się spodziewać zmienionego gameplay'a w aktualnych strefach, podobnie jak ulepszonych questów i nagród za nie.

Q: 3.3.3 PTR zawiera nieco detali niewypuszczonego 'eventu' (bez spoilerów). Powinniśmy się spodziewać go w czasie trwania 3.3.3?
A: Coś wyciekło z patcha? To się nie zdarza! Zamierzeniem dla tych wydarzeń jest wypuszczenie ich zanim dotrze Cataclysm. Nie mamy jeszcze konkretnego momentu, ale chcielibyśmy, aby gracze mogli pograć jakiś miesiąc lub dwa z nimi, by móc zbudować historię i napięcie dla tego, co się wydarzy w Cataclysm.

Q: Odnośnie Cataclysm, możecie odkryć którąkolwiek w większych zmian w Blasted Lands i sposób, w jaki wpłynie to na fabułę?
A: Bardzo się cieszę, że jedno z naszych pierwszych pytań odnosi się do Blasted Lands! Mamy dla tego regionu wielkie plany w Cataclysm. Odnowimy całą powierzchnię tej strefy, więc możecie się tam spodziewać całkowicie nowych doświadczeń. Jedna z wielkich zmian to otwarcie linii brzegowej jako nowej przestrzeni gry oraz spory obszar Worgenów w Tainter Scar.

Q: W Cataclysn planujecie dodać dwa rajdy naraz (jak Serpentshire Cavern/Tempest Keep) czy będziemy otrzymywać tylko jedną za każdym razem (jak Naxxramas, z następującym Ulduarem)?
A: Pomysł robienia kilku mniejszych rajdów podoba nam się bardziej niż robienia jednego wielkiego. Innymi słowy, będziemy mieli więcej niż jeden przy rozpoczęciu Cataclysmu.

Q: Kiedy otrzymamy nowe informacje na temat Cataclysm?

A: Mamy artykuł o zmianie statystyk, który wkrótce opublikujemy. Zobaczycie więcej, gdy będziemy bliżej premiery.

Q: Z nowymi statystykami sprzętu w Cataclysm, zamierzacie wrócić i odtworzyć cały stary gear, czy będzie to dotyczyć tylko nowego?

A: Tak, zrobimy stary gear od początku.

Q: Czy gracze powinni się obawiać o sprzęt, który zebrali w tym rozszerzeniu, ponieważ nadciąga wymiana?
A: Nie stresowałbym się tym. Prawdopodobnie szybko go wymienicie. Ponieważ mamy 5 poziomów, nie chcemy by gracze dotarli do 85 poziomu bez ulepszania sprzętu.

Q: Czy jakaś z nowych kombinacji rasa/klasa będzie dostępna przed wyjściem Cataclysm?
A: Nie.

Q: Teraz, gdy Król Lisz poległ, w Cataclysm Plaguelands będą piękne i zielone?
A: Western Plaguelands w końcu będą uwolnione od Plagi w Cataclysm. Pladze ciężko przetrwać bez swojego kochanego Króla Lisza. Domyślam się, że będziemy musieli zmienić nazwę regionu?

Q: Czemu to Nocne Elfy włączyły Worgenów do Przymierza i zostały opisane jako "dawni sprzymierzeńcy"?
A: Mężczyźni i kobiety z Gilneas byli "dawnymi sprzymierzeńcami".

Q: Chciałbym zobaczyć nowe Isle of Quel'Danas - hub z daily questami w Cataclysm. Jedno miejsce, zero podróży, szybkie dzienne złoto :) Proszę?
A: Mamy zamiar uczynić takim miejscem Tol Barad. Gdy nie będzie tam trwała walka, gracze będą mogli używać wyspy jako hubu dziennych questów. Będzie to naturalnie bardzo fajna sprawa na serwerach PvP =)

Q: Otrzymamy jakieś info na temat innych stref zmienionych w Cataclysm, jak Stranglethorn Vale czy Tanaris?
A: Tak, mamy nadzieję zrobić parę specyficznych nowinek sieciowych o kilku strefach starego świata i co dokładnie się w nich zmieni. Stranglethorn Vale doczeka się wielkiej ilości zmian, więc jest świetnym kandydatem do tego.
A#2: Pewne Gobliny z Tanaris sprytnie zainwestowały w prawdziwą wartość pustyni i czerpią profity, gdy stanie się placówką plażową.

Q: Czemu nie widzieliśmy żeńskiego modelu Worgena? Chcę zobaczyć jakąś ślicznotkę od was ^^
A: Żeński model wygląda super! Mamy nadzieję, że wkrótce uda nam się pokazać jakieś jej screenshoty.

Q: Patrząc na odległość Silverpine (i przy okazji Worgenów) do Undercity, zobaczymy przemieszczenie się Forsaken?
A: Undercity pozostanie domem Forsaken. W związku z tym, iż w Azeroth będzie można latać, wrócimy do niego i odbudujemy całą powierzchnię Lordaeronu. Powinniśmy wkrótce zaprezentować jego screeny. Wygląda niezwykle!

Q: Ulepszono wygląd wody... wydaje się logiczne, że częściej powiodą nas w okolice wybrzeży z tego powodu =)
A: W Cataclysm otwieramy dostęp do wody tak wielu miejscom jak jest to możliwe. Kilkoma przykładami mogą być Blasted Lands, Stonetalon i Shimmering Flats. Co więcej, Shimmering Flats jest teraz jeziorem!

Q: Będzie jakiś typ wodnego mounta, jak na przykład łódź podwodna?
A: Aktualnie mamy już całkowicie nowe dwie łodzie zrobione do Cataclysm. Będą one użyte jako transport. Jedna dla Gnomów, druga dla Goblinów. Są naprawdę ogromne! Obie są mniej więcej rozmiarów Gunship'ów z Icecrown ;-)

Player vs. Player

Q: Nie ma ograniczeń na Emblemy, ale są na honor. Jakieś plany zniesienia lub podniesienia limitu honoru?
A: Prawdę mówiąc, prędzej ograniczymy emblemy. Lubimy rodzaj gry, gdzie jesteś motywowany do gry co pewien czas. Nie lubimy poczucia, że musisz logować się każdego dnia, by nic nie utracić (*chrząknięcie* Emblems of Frost) ani potrzeby totalnego grindu, by zmaksymalizować nagrody (stary system honoru).

Q: Moglibyście dodać enchant na Resilience do profesji typu Enchanting, Inscription, etc.? W tej chwili tylko Jewelcrafting i Blacksmithing może mieć ten bonus na PvP.
A: Ta, chcielibyśmy zrobić tego więcej. Enchanting brzmi sensownie.

Q: Czego nauczyliście się z Wintergrasp w WotLK?
A: Mnóstwo się z niego nauczyliśmy. Chyba największym wnioskiem jest to, że nie chcemy już nigdy więcej robić tak dużego technicznie obciążenia na serwerach. Jesteśmy zadowoleni ze sposobu, jak to ostatecznie działało i poszukujemy sposobu, by to ulepszyć i zastosować na Tol Barad w Cataclysm. Tol Barad będzie miało cechy podobieństwa do Wintergrasp, ale sposób rozgrywki będzie znacznie się różnił. Ciągle pracujemy nad detalami, ale jedną rzeczą jaką mogę powiedzieć jest to, że chcemy zredukować ogólną liczbę pojazdów bojowych i zmusić graczy do powrotu do akcji z ich własnymi umiejętnościami w PvP.

Q: Dotarcie do statusu Exalted z frakcjami Warsong Gulch czy Arathi Basin może być naprawdę długie i uciążliwe do osiągnięcia, są jakieś plany zmienienia tego?
A: Dla nich zwłaszcza, myślimy że to punkt honoru dotrzeć u nich do tego statusu. Nie ma jednak za to jakichś szczególnych bonifikacji.

Inne
Q: Gdzie jest mój łoś? Widziałeś to, Ghostcrawler?
A: To było epickie. Byłem pewny, że to przeróbka z Photoshopa, dopóki nie obejrzałem nagrania. Teraz pewnie będziemy musieli zrobić tego łosia...

Q: Czy Ghostcrawler wyzwie mnie na duel za dużą nagrodę pieniężną?

A: Nie jesteś gotów.

Komentarze:

Wczytywanie komentarzy...
Musisz się zalogować, aby dodać komentarz