WoWCenter.pl
wikass zabił Mythrax the Unraveler (Normal Uldir) po raz 2.     
kuturin zdobył 7th Legionnaire's Cuffs.     
Nikandra spełnił kryterium Loot 200,000 gold osiągnięcia Got My Mind On My Money.     
Tooly zdobył Fairweather Helm.     
Muattin zdobył osiągnięcie The Dirty Five.     
Yoozku zdobył Parrotfeather Cloak.     
Mlody89 zdobył Royal Apothecary Drape.     
Weakness zabił Dazar, The First King (Mythic King's Rest) po raz 6.     
liq spełnił kryterium osiągnięcia Saving for a Rainy Day.     
Osiol spełnił kryterium osiągnięcia Saving for a Rainy Day.     
Wuntu zabił Zek'voz, Herald of N'zoth (Heroic Uldir) po raz 1.     
Olsa zabił Vectis (Heroic Uldir) po raz 6.     
Sarenus spełnił kryterium osiągnięcia Saving for a Rainy Day.     
kajtasus zdobył osiągnięcie Come Sail Away.     
ossir spełnił kryterium osiągnięcia Saving for a Rainy Day.     
mcpablo spełnił kryterium Alliance players slain. osiągnięcia Frontline Slayer.     
Emmm zabił Taloc (Heroic Uldir) po raz 17.     
AsaGorth spełnił kryterium Big-Mouth Clam osiągnięcia The Oceanographer.     

Shadowlands: Podsumowanie głównego panelu z BlizzConu 2019 i darmowe nagranie

Artykuł

Shadowlands: Podsumowanie głównego panelu z BlizzConu 2019 i darmowe nagranie

  Kumbol:
/Files/shadowlands_logo_mini.pngPo hucznym ogłoszeniu na ceremonii otwarcia BlizzConu 2019 nowego dodatku, World of Warcraft: Shadowlands, późnym piątkowym wieczorem przyszedł czas na panel pełen mięsistych szczegółów. Reżyser gry Ion Hazzikostas oprowadził nas przez najważniejsze nowości, zarysował tło fabularne oraz filozofie projektów najważniejszych systemów rozgrywki.

Cały panel możecie obejrzeć cały czas za darmo, bez Wirtualnego Biletu, na stronach BlizzConu. Przygotowaliśmy też polskie tłumaczenie oficjalnego podsumowania. Zapraszamy do lektury!

Nagranie panelu World of Warcraft: What's Next (dostępne za darmo)


Oficjalne podsumowanie panelu World of Warcraft: What's Next - polskie tłumaczenie

Cytat z: Blizzard (źródło)

Życie pozagrobowe w Warcrafcie

Film zaprezentowany w czasie ceremonii otwarcia BlizzConu 2019 zakończył się ujęciem strzaskanych niebios nad Cytadelą Lodowej Korony (Icecrown Citadel). Sylwana, niszcząc Hełm Dominacji, rozszarpała zasłonę między światem żywych i umarłych.

W odróżnieniu od poprzednich dodatków, by w pełni pojąć istotę World of Warcraft: Shadowlands trzeba najpierw poznać reguły rządzące miejscem, do którego udadzą się gracze. To coś więcej niż tylko kolejny odległy kontynent – to kraina samej śmierci.

Uzdrawiaczki dusz (spirit healers) decydują, czy dla duszy nadszedł już czas przejścia do Krainy Cieni (Shadowlands). Trafiające tu dusze stają przed obliczem Arbitra, tajemniczej starożytnej istoty, która była tu przed wszelkim stworzeniem – wg niektórych, także przed Tytanami. Przed Arbitrem dusze są nagie – dostrzeżone są wszystkie dokonania, przewiny, wspomnienia i doświadczenia zebrane za życia. Podlegają natychmiastowej ocenie, by na jej podstawie skierować duszę do jednej z niezliczonych Krain Cieni. W swojej przygodzie gracze odwiedzą cztery takie krainy, co nie oznacza, że wszystkie dusze trafiają do jednej z tych konkretnych.

Te cztery krainy rządzone są przez pakty (Covenant) – starożytne, potężne sekty, które istnieją tu od początków Krain Cieni. Ich świętym obowiązkiem jest utrzymywanie cyklu życia po życiu. Gracze w dodatku będą współpracować z tymi paktami i sprzymierzą się z jednym z nich.

Każda dusza wnosi ze sobą siłę witalną – energię zwaną Animą. Ta moc stanowi esencję tkanki Krain Cieni. Pozwala rosnąć drzewom, płynąć rzekom, wytwarzać wszystko co nowe. Wielkie, ważne dusze, należące do takich osobowości jak Arthas, Garosz czy Varian – wnoszą ze sobą więcej Animy niż inne.

Strefy w Krainach Cieni

Przygoda graczy w Shadowlands rozgrywać się będzie głównie w czterech nowych strefach: Bastionie, Maldraxxusie, Wszechkniei (Ardenweald) i Revendreth.

Bastion
Pakt: kyrianie

Pakt kyrian — przodków Val’kyrii i uzdrawiaczek dusz – włada krainą Bastionu. To posłańcy, kurierzy i jedne z najznamienitszych dusz w Krainach Cieni.

Bastion jest bardzo uporządkowany, a jego mieszkańcy znają swój cel. Dusze, dla których służba jest czymś naturalnym, trafiają od Arbitra właśnie tutaj. Oczyszczają się tu ze wszelkich brzemion i osiągają cnotę, by zostać wywyższonymi i służyć Krainom Cieni.

Przykładem duszy, którą przyjęły bezgrzeszne hale Bastionu, jest Uther Światłodzierżca (Uther the Lightrbringer). Gracze spotkają się z nim na swej drodze przez krainę.

Maldraxxus
Pakt: nekrowładcy (Necrolords)

Po Bastionie gracze przemierzą Maldraxxus. Rządzony przez pakt nekrowładców, jest sercem militarnej potęgi Krain Cieni. Trafiają tu waleczne dusze, które nigdy nie poddały swego topora ni łuku. W Maldraxxusie dusze takie sparują się między sobą dążąc do chwały.

Choć Maldraxxus jest domem dla niecnych istot takich jak nekromanci i abominacje, nie wszyscy tutaj są źli. Nekrowładcy powitają z otwartymi ramionami wszystkich pełnych ikry wojów, takich jak niezwyciężona Wódz Draka (Warlord Draka), którą napotkają gracze.

Wszechknieja (Ardenweald)
Pakt: nocny baśniolud (Night Fae)

Jeśli Szmaragdowy Sen (Emerald Dream) reprezentuje wiosnę i lato, Wszechknieja w cyklu życia jest jesienią i zimą. To miejsce odpoczynku i hibernacji, pod władaniem paktu nocnego baśnioludu (Night Fae). Lud ten opiekuje się duszami blisko związanymi z naturą, przygotowując je do powrotu do świata żywych.

To właśnie we Wszechkniei półbóg Cenarius wracał do sił, nim powrócił do Azeroth w czasie Kataklizmu. To przepiękna, lecz zdradliwie niebezpieczna kraina.

Revendreth
Pakt: ventir (Venthyr)

Ojczyzną paktu ventir jest Revendreth. Kraina strzelistych gotyckich wież i mrocznych sekretów, gdzie nie życzyłaby sobie trafić żadna dusza. Tu zsyłani są ci, którzy nie pozostawili za sobą swoich doczesnych przymiotów – nadmiernej dumy lub innych przyczyn upadku. Dusze takie nie są jeszcze gotowe, by służyć w innych Krainach Cieni, a zadaniem wampirycznych Revendreth jest je do tej służby przygotować. Zesłani przechodzą tu niewyobrażalne katusze. To istny czyściec, gdzie dusze muszą odpokutować za swoje śmiertelne przewiny – i nie jest to łatwa droga.

Wśród dusz zesłanych do Revendreth spotkamy księcia Kael’thasa Słońcobieżcę (Kael’thas Sunstrider) pokutującego za wszystko, co uczynił za życia.

Dołączanie do paktu

Cztery rządzące Krainami Cieni pakty potrzebują na gwałt pomocy śmiertelnych bohaterów z Azeroth. W zamian za udzielone wsparcie gotowe są podzielić się ułamkiem swoich mocy i dostępem do skarbców.

Kiedy dołączysz do paktu na nowym maksymalnym poziomie doświadczenia, uzyskasz dostęp do wyjątkowej kampanii paktu. Otrzymasz także dwie umiejętności związanej z wybranym paktem – jedną specjalną dla twojej klasy, i jedną uniwersalną dla wszystkich członków tego paktu. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru będziesz miał okazje dobrze przetestować wszystkie umiejętności.

Każdy pakt oferuje także wyjątkowe nagrody kosmetyczne i dostęp do sanktuarium, któremu gracze pomogą przywrócić dawny blask. Będzie tu można ulepszać struktury i odblokowywać kolejne treści i nagrody.

Wieczne Miasto Oribos (Oribos, the Eternal City)

Starożytne miasto w sercu Krain Cieni – Oribos – wymyka się początkom pamięci. Jest łącznikiem między wszystkimi Krainami Cieni. W centralnym punkcie miasta Arbiter gromadzi wokół siebie możnych z tych krain, kupców i handlarzy dusz.

Wieczne Miasto będzie główną bazą wypadową dla graczy w dodatku Shadowlands.

Czeluść (The Maw)

Pakt: brak

W tym strasznym więzieniu wieczny spoczynek mają dusze największych okrutników, jakich nosił świat. Gdy stanęły przed Arbitrem, zawyrokował że stanowią one wręcz zagrożenie dla Krain Cieni, jeśli pozostawić je wolnymi. Czeluścią włada tajemniczy Nadzorca (Jailer), którego oblicza nikt nigdy nie widział. Rejon ten to koszmar nawet dla mieszkańców innych Krain Cieni. Nikt nigdy nie uciekł z tego podłego miejsca, a o wszystkich głupcach, którzy zapuścili się tam z własnej woli, słuch dawno zaginął.

Wkraczając do Krain Cieni

Nienaoliwiona machina

Machina śmierci nie funkcjonuje prawidłowo. Gracze wkraczający do Krain Cieni odkryją, że sferą śmierci targają chaos i nieład. Naturalny porządek rzeczy został zaburzony. Wszystkie dusze zmarłych, zamiast być rozdzielane podle przebytego życia do różnych krain, przez ostatnie kilka lat trafiają wyłącznie do Czeluści. Tyczy się to m.in. ofiar, które spłonęły na Teldrassilu. To sprawiło, że w Krainach Cieni brakuje animy, a Czeluść puchnie od nadmiaru napływających dusz.

Wydaje się, że Sylwana umyślnie wywołała wojnę i dokonywała straszliwych aktów agresji, by zniszczenia i ofiar było jak najwięcej. Okazuje się, że działała razem z Nadzorcą ku wspólnemu celowi już od jakiegoś czasu.

Struktura dodatku

Król Terenas dawno przestrzegał, że zawsze musi być jakiś Król Licz. Teraz, po raz pierwszy nie ma żadnego. W ramach wprowadzenia przed premierą Shadowlands, pozbawiona swojego pana Plaga ponownie przypuści atak na Azeroth. Znużone zakończoną dopiero co wojną siły obu frakcji odpowiedzą kontratakiem na domniemane źródło problemu – Cytadelę Korony Lodu.

Po premierze Shadowlands, bohaterowie wywalczą sobie drogę do wrót Korony Lodu i na jej szczyt. Tam odnajdą Bolvara Fordragona, który teraz przewodzi Rycerzom Śmierci. Dzięki ich wyjątkowemu osadzeniu zarówno w sferze życia, jak i śmierci, bohaterowie przekroczą całun i wejdą do Krain Cieni. I prosto w Czeluść.

W Czeluści gracze zorientują się, że mogą to, czego dotąd nie dokonał nikt inny – mogą stamtąd uciec. Po wydarciu się z piekła Czeluści trafią do miasta Oribos.

Narracja dodatku Shadowlands jest linearna i poprowadzi graczy po kolei przez cztery nowe strefy, snując epicką opowieść o roli paktów w cyklu śmierci i zarysowując nadchodzący konflikt. Wszyscy rozpoczną swoją podróż w Bastionie, by następnie udać się do Maldraxxus, Wszechkniei i Revendreth. W każdej ze stref gracze współpracować będą z przywódcami tamtejszych paktów. Zadania i stwory w każdej z krain mają określony na sztywno poziom, by zapewnić coraz trudniejsze wyzwania, a zarazem poczucie większej potęgi, gdy powrócimy do stref niższego poziomu.

W każdym z regionów gracze dowiedzą się, z jakimi wyzwaniami boryka się każdy z paktów. Za udzielone im wsparcie użyczą postaciom graczy swoich mocy. W miarę zjednywania sobie kolejnych paktów gracze odblokowywać będą także aktywne umiejętności dostępne w każdej ze stref.

Po osiągnięciu maksymalnego poziomu doświadczenia i przejściu wszystkich czterech krain, gracz stanie przed wyborem do którego z paktów chce dołączyć. Gdy decyzja zapadnie, postać staje się czempionem wybranego paktu i zyskuje na stałe dostęp do płynących zeń mocy.

Alty w Shadowlands

Gracze, którzy chcą przejść przez Krainy Cieni kolejną postacią, będą wybierać swój pakt od razu przy pierwszej wizycie nowej postaci w Oribos. To pozwoli pracować na rzecz benefitów płynących z paktu już w trakcie zdobywania doświadczenia. Będzie można również przechodzić Krainy w dowolnej kolejności.

Grając altem można będzie też od razu brać udział w aktywnościach „endgame” i zdobywać wynikające z nich korzyści. Tyczy się to światowych zadań (world quests), podziemi i pól bitew – wszystko po to, by zapewnić dużo większą swobodę gry.

Z powrotem w Czeluść

Na maksymalnym poziomie gracze powrócą do Czeluści, by odkryć, co tak naprawdę dzieje się w Krainach Cieni i co wspólnego z tym wszystkim ma Nadzorca i Sylwana. Strefa przeznaczona jest wyłącznie dla postaci na poziomie 60 i zaprojektowano ją jako dynamiczną, z myślą o dużej powtarzalności rozgrywki. Gracze odkryją, że to potwornie niebezpieczne miejsce z raptem kilkoma punktami, gdzie nie sięga wzrok Nadzorcy.

Torghast, Wieża Potępionych (Tower of the Damned)

Nad Czeluścią góruje strzelista struktura zwana Wieżą Potępionych. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o motywy Nadzorcy gracze będą musieli stawić jej czoła. Odkryją, że jest to niekończące się, nieustannie zmieniające się podziemie. Labirynt korytarzy i mrocznych hal pokonywać można samotnie lub z grupą 4 dodatkowych przyjaciół. Wszystko płynnie adaptuje się do wielkości grupy.

Głęboko w mrokach wieży na odkrycie czekają wspaniałe nagrody. Jednak im wyżej dojdziemy, tym trudniejsze czeka nas wyzwanie. Jeśli okażemy się zbyt słabi, musimy się wycofać i wrócić silniejsi, z nowymi narzędziami w naszym arsenale.

Wieża Nadzorcy jest dynamiczna, a układ jej korytarzy jak i to, co w nich znajdziemy, będą inne przy każdej wizycie. Tyczy się to też pułapek i nagród. Po drodze gracz napotykać będzie źródła skoncentrowanej animy stanowiące wspomagacze, które wzmocnią nasze umiejętności i siłę na czas pobytu w wieży. Jeśli się nam poszczęści, być może trafimy dokładnie na to, czego nam trzeba w naszej wspinaczce ku kolejnym piętrom i wyzwaniom.     

Nowe podziemia i rajdy

Shadowlands zadebiutuje z 8 podziemiami, nie licząc Torghast, Wieży Potępionych. 4 z tych podziemi będzie do przejścia już w czasie zdobywania doświadczenia, 4 kolejne to lochy poziomu maksymalnego.

Podziemia dostępne w czasie zdobywania doświadczenia:

 • The Necrotic Wake
 • Theater of Pain
 • Mists of Tirna Scithe
 • Halls of Atonement

Podziemia dostępne na maksymalnym poziomie:

 • Spires of Ascension
 • Plaguefall
 • The Other Side
 • Sanguine Depths

Castle Nathria to pierwszy rajd dodatku, umiejscowiony w Revendreth, we władaniu ventirzego lorda. Znajdziemy tam 10 bossów.

Systemy i nagrody

W Shadowlands naszą kluczową filozofią jest danie graczom poczucia celowości ich działań. Chcemy, by każdy czuł, że ma wybór i wpływ na los swojej postaci oraz to, jakiego typu nagrody chce zdobyć. W tym duchu pracujemy m.in. nad następującymi kierunkami zmian systemowych:

 • Profesje: Chcemy, by profesje rzemieślnicze dawały więcej możliwości wytworzenia dokładnie takiego przedmiotu jaki chcemy, zamiast masowego tworzenia kopii w nadziei, że wylosowane zostaną odpowiednie statystyki. Być może wykorzystamy do tego gemy, których domieszka zapewni pożądaną statystykę.
 • Cotygodniowa skrzynia z łupami: Sprawdzamy możliwość zaoferowania graczom wyboru jednego spośród kilku przedmiotów z całej tabeli możliwych łupów. Ma to zwiększyć szansę, że znajdywany w skrzyni łup będzie dla nas przydatny.
 • Przedmioty legendarne: Chcemy zaoferować możliwość samodzielnego wytworzenia wymarzonego przedmiotu legendarnego i naładowania go zdobytą mocą.

W tym dodatku chcemy również wykonać krok w tył i podbudować tożsamość klas postaci, która w ostatnich latach nieco podupadła na rzecz konkretnych specjalizacji. Oznacza to powrót niektórych umiejętności do dostępnych dla całej klasy, zamiast tylko wybranej specjalizacji, a nawet przywrócenie całkiem usuniętych umiejętności.

Jesteśmy jeszcze na wczesnym etapie prac nad reformami systemów rozgrywki.

Zmiany w zdobywaniu doświadczenia

World of Warcraft: Shadowlands usprawni strukturę zdobywania doświadczenia i kolejnych poziomów postaci. WoW stale się rozrasta, i choć przez lata udało nam się przyspieszyć proces awansowania postaci, odbyło się to kosztem kompletności doświadczenia płynącego z gry. Gracz często zbyt szybko wyprzedzał poziomem strefę, w której napoczął historię opowiadaną w zadaniach, przez co często rezygnował z jej dokończenia

Chcieliśmy również przywrócić znaczenie każdemu zdobywanemu poziomowi. Naszym celem jest sytuacja, w której każdy następny poziom daje graczowi coś istotnego – nową umiejętność, czar, dostęp do podziemia, możliwość dosiadania wierzchowca, nowy poziom talentów.

Aktualizujemy także doświadczenia dla nowych graczy, by lepiej prezentowały to, co najlepsze w World of Warcraft. Nowi gracze rozpoczynać będą teraz w zupełnie nowej strefie przeznaczonej dla poziomów 1-10. Następnie zostaną skierowani prosto do historii i stref z Battle for Azeroth lub innego pojedynczego wybranego dodatku, które przejdą w całości zdobywając w ten sposób poziomy od 10 do 50. Wreszcie udadzą się do Krain Cieni, gdzie awansują z poziomu 50 do 60. To wszystko oznacza, że zdobycie maksymalnego poziomu będzie szybsze, a gracze będą mogli ukończyć całość historii wybranego dodatku przed wyruszeniem do Krain Cieni.

Nowe możliwości personalizacji postaci

Dodajemy jeszcze więcej opcji wyrażania siebie w grze poprzez personalizację swojej postaci. Każda rasa otrzyma swoje wyjątkowe dodatki, takie jak tatuaże, fryzury, kolory skóry, a nawet kolory oczu. Nieumarli będą mogli wskazać, czy chcą pokazywać swoje kości, czy nie. W Shadowlands wprowadzimy na tym polu całe mnóstwo usprawnień, a to co poniżej, to dopiero początek.

Rycerze śmierci dla wszystkich!

Klasa rycerza śmierci stanie się dostępna dla wszystkich ras, w tym dla pandarenów i ras sprzymierzonych. Co więcej, gracze którzy zakupią Shadowlands w przedsprzedaży, będą mogli stworzyć postać rycerza śmierci jednej z tych ras już po nadchodzącej aktualizacji Wizje N’Zotha.

Komentarze:

Wczytywanie komentarzy...
Musisz się zalogować, aby dodać komentarz