WoWCenter.pl
wikass zabił Mythrax the Unraveler (Normal Uldir) po raz 2.     
kuturin zdobył 7th Legionnaire's Cuffs.     
Nikandra spełnił kryterium Loot 200,000 gold osiągnięcia Got My Mind On My Money.     
Tooly zdobył Fairweather Helm.     
Muattin zdobył osiągnięcie The Dirty Five.     
Yoozku zdobył Parrotfeather Cloak.     
Mlody89 zdobył Royal Apothecary Drape.     
Weakness zabił Dazar, The First King (Mythic King's Rest) po raz 6.     
liq spełnił kryterium osiągnięcia Saving for a Rainy Day.     
Osiol spełnił kryterium osiągnięcia Saving for a Rainy Day.     
Wuntu zabił Zek'voz, Herald of N'zoth (Heroic Uldir) po raz 1.     
Olsa zabił Vectis (Heroic Uldir) po raz 6.     
Sarenus spełnił kryterium osiągnięcia Saving for a Rainy Day.     
kajtasus zdobył osiągnięcie Come Sail Away.     
ossir spełnił kryterium osiągnięcia Saving for a Rainy Day.     
mcpablo spełnił kryterium Alliance players slain. osiągnięcia Frontline Slayer.     
Emmm zabił Taloc (Heroic Uldir) po raz 17.     
AsaGorth spełnił kryterium Big-Mouth Clam osiągnięcia The Oceanographer.     

Patch 4.3: Wyjaśnienie zmian w balansie, część I

Serwis WoWCenter.pl nie jest obecnie utrzymywany.

Dziękujemy za wszystkie lata spędzone razem z nami
w Azeroth!

- Redakcja
Artykuł

Patch 4.3: Wyjaśnienie zmian w balansie, część I

  Kumbol:
Pozostałe dzisiejsze newsy:

Cytat z: Ghostcrawler (źródło)
http://eu.media3.battle.net/cms/blog_header/51AS5GO2HQNQ1300901986722.jpg

Wcześniej w czerwcu, napisałem bloga wyjaśniającego kontekst stojący za niektórymi zmianami w nadchodzącym patchu, które mogły nie być intuicyjnie oczywiste. Blog ten stał się ostatecznie jednym z najbardziej popularnych, jakie kiedykolwiek zrobiłem; nawet gracze, którzy nie zgadzali się ze specyficznymi zmianami doceniali nasze objaśnienia tego, co próbowaliśmy przez nie osiągnąć. W związku z tym, chcielibyśmy kontynuować w tym stylu i stwierdziliśmy, że nie ma sensu czekać z puszczeniem piłki w grę, aż 4.3 „trafi na półki”.

Jedna rzecz zanim zagłębię się w temat. Jeżeli nie przeczytaliście poprzedniego bloga, „Tempo zmian", teraz może być na to dobry czas. Są pewne zmiany, które generalnie chcemy wprowadzić do mechanizmów klasowych lub balansu, których nie uważamy za będące fair lub stosowne, by zaskakiwać nimi graczy w środku dodatku. Zaliczają się do tego rzeczy takie jak moc interruptów lub model aktywnej mitygacji, który chcemy wprowadzić dla tanków. W końcu tego dokonamy, jednak zasadniczo uważamy, że ważnym jest ważenie sił na zamiary.

No to jazda. Odnotujcie sobie, że większość tych zmian to zmiany mechanizmów. Nie przeprowadziliśmy jeszcze wystarczająco wielu testów, aby być pewnymi odnośnie miarodajności liczby obrażeń, leczenia i tankowania dla 4.3. Kiedy je skończymy i zobaczymy, do czego są zdolni niektórzy gracze na PTR (lub nawet ich teorie lub symulacje bazujące na liczbach z PTR), będą dodatkowe zmiany. Z głowy mogę powiedzieć, że obrażenia zadawane przez Fury warriora są zdecydowanie zbyt wysokie, i że obszarowe leczenie Resto druida (oczywiście ignorując efekty Tranquility) jest również zbyt mocne.

Zauważycie również, że niektóre klasy w ogóle nie są wspominane. Możliwe, że jesteśmy zadowoleni z ich stanu, jednak bardziej prawdopodobnym jest, że jeszcze się za nie nie zabraliśmy. Nie chcemy wstrzymywać PTR zanim każda rzecz z osobna będzie zrobiona, ponieważ skraca to czas testów.

Melee DPS

Ogólnie uważamy, że melee DPS w instancjach i rajdach jest nadal zbyt niski. Myślimy, że melee DPS w PvP jest w porządku, a także, że melee DPS jest konkurencyjny wobec specjalizacji ranged w szrankach z celami treningowymi, jednak w faktycznych potyczkach ze wszystkimi przemieszczającymi się elementami, melee pozostaje w tyle. Aby wyregulować tę nierówność, polepszyliśmy korzyści z attack power dawane przez różne buffy rajdowe (Blessing of Might i inne) tylko dla melee. DPS Huntera jest w porządku, lub nawet wysoki w patchu 4.2, więc nie chcielibyśmy, aby to polepszenie ich dotyczyło, i to dlatego bonusy do AP wynoszą teraz 20% dla ataków melee, jednak wciąż 10% dla ataków ranged.

Vengeance

Jak obiecaliśmy, pozwalamy teraz tej mechanice tankowej szybko się kumulować, kiedy tank otrzymuje obrażenia.

Death Knight

Przedyskutowaliśmy niektóre z naszych zmian w Blood w ostatnim blogu. Chcieliśmy sprawić, aby spudłowanie Death Strike był mniej karzące dla DK. W dłuższej perspektywie nadal chcemy sprawić, aby hit i expertise znaczyły coś więcej dla tanków, nie mniej, jednak nie było fair karanie graczy DK za „właściwe” działanie, kiedy inni tankowie jeszcze nie dotarli to tego punktu. Zredukowaliśmy również cooldown Outbreak dla Blood DK, więc nakładanie disease'ów nie rywalizuje już tak bardzo z runami Death Strike, i uprościliśmy Blade Barrier tak, że teraz jest mniejsza presja używania runów, zamiast ich przetrzymywania.

Na razie wszystkim, co zrobiliśmy, jest zwiększenie ilości ładunków Bone Shield. Nadal możemy spróbować „łagodzenia dużych ciosów” opisanego w blogu „Przeklęta mitygacja”.

Druid

Nie mamy nic przeciwko Resto duidom używającym często Wild Growth, jednak uważamy, że pozwoliliśmy mu stać się zbyt potężnym, biorąc pod uwagę łatwość użycia. Jak zasugerowałem wyżej, może być wystarczającym lub też nie znerfowanie ogólnej przepustowości Resto druidów. Zmiana w Glyph of Wild Groth ma pozytywne i negatywne aspekty. Słyszeliśmy od druidów, że czuli, jakby nie mieli wystarczająco dużego wyboru w glifach major, skoro Glyph of Wild Growth było oczywistym wyborem dla rajdujących druidów – zwiększał liczbę celów Wild Growth bez żadnych skutków ujemnych. Chcemy, aby glify major były decyzją, która przeważnie ma jakieś minusy. Przy leczeniu pomyśleliśmy, że minusem może być to, że healerzy niekoniecznie będą używać swoich czarów obszarowych. Teraz jednak, gdy widzieliśmy dwa tiery rajdowe, jesteśmy przekonani, że glify nie miały aż takich minusów. (Zmieniliśmy Glyph of Circle of Healing i Light of Dawn z podobnych powodów).

Paladin

Zmieniliśmy Seal of Insight tak, aby już nie zwracał 15% bazowej many, a potem zmieniliśmy Judgment of the Pure, aby zapewniał regenerację many tak, by paladyni Holy nie musieli używać Judge co osiem sekund. Z tymi zmianami, będą chcieli Judgement'ować co 30 sekund, co wydaje się bardziej rozsądnym. Trudno jest wymagać Judge’owania co każde osiem sekund od kogoś, kto musi również wybierać często graczy do leczenia.

Dokonaliśmy kilku zmian w Holy Radiance, aby zrobić z niego czar rzucany. Czuliśmy, że paladyni Holy nie mogli przejść w tryb leczenia grupowego, ponieważ Holy Radiance miało długi cooldown, i w obliczu braku czasu rzucania, nie konkurowało z żadnym innym czarem. Z tą zmianą (i zmianą w Light of Dawn poniżej), paladyni mogą teraz wybierać „rotację” leczenia obszarowego (o ile healerzy mogą w ogóle mieć rotację) używającą Holy Radiance -> Light of Dawn zamiast Holy Light i in. -> Word of Glory.

Kilka talentów Holy zmieniło się, aby wesprzeć zmiany w Holy Radiance, takie jak pozwolenie mu odnosić korzyści z Illuminated Healing, Clarity of Purpose i Infusion of Light. Nie miało sensu dla Speed of Light bycie aktywowanym przez czar rzucany, więc sprawiliśmy, że talent Paragon of Virtue skraca cooldown na Divine Protection tak, aby Holy nie stracili tak dużo użyteczności ze Speed of Light. Speed of Light został definitywnie osłabiony w porównaniu z 4.2, jednak uważamy, że jest to zmiana akceptowalna, biorąc pod uwagę całość.

Odwróciliśmy działanie glifu dla Light of Dawn. Zamiast zapewniać dodatkowy cel dla Light of Dawn, glif teraz zmniejsza liczbę celów, ale zwiększa za to przepustowość. Light of Dawn nie był zbyt użytecznym czarem w 10-osobowych rajdach lub podobnych małych grupach, jak zespoły Arenowe. Glif ten powinien pozwolić paladynom na dopasowanie Light of Dawn do rozmiaru ich grupy.

Priest

Dostrzegaliśmy zbyt wiele sytuacji, gdy rajd chciał jednego lub nawet dwóch Disc priestów zamiast Holy priesta. Myślimy, że częścią problemu był brak u Holy silnego rajdowego cooldownu, więc zamieniliśmy talent State of Mind (który był całkiem słaby odkąd Chakra otrzymała nieograniczony czas trwania) z Heavenly Voice, który zwiększa leczenie Divine Hymn, aby zrobić go bardziej konkurencyjnym wobec Power Word: Barrier. Zwiększyliśmy również liczbę celów Divine Hymn z trzech do pięciu.

Zredukowaliśmy również koszt w manie Power Word: Sanctuary. Uważamy, że Holy ma wystarczającą przepustowość w czarach obszarowych, jednak to zaklęcie było szczególnie drogie.

Chcieliśmy zmienić Glyph of Circle of Healing, aby zrobić go mniej oczywistym w wyborze, jak wytłumaczyłem powyżej przy Wild Growth. W przypadku Holy priesta, myśleliśmy, że leczenie dokonywane przez CoH było odpowiednie (co nie było prawdą w przypadku druida) więc zwiększyliśmy koszt many. Zbyt mocne poleganie na Circle of Healing w nieodpowiednich sytuacjach (np. kiedy kilka postaci jest rannych) wprowadza ryzyko zaszkodzenia wydajności priesta z tym glifem.

Odbudowaliśmy Spirit of Redemption na inny sposób. W ogóle nie próbowaliśmy zmienić mocy talentu, jednak chcieliśmy, aby wydawał się bardziej responsywny (mniejsze opóźnienie pomiędzy śmiercią i Spirit), jak również usunąć kilka błędów.

Shaman

Wprowadziliśmy zmiany do Wind Shear, aby ograniczyć wersję z krótkim cooldownem do DPS shamana (który ma talent Reverberation) i zrobić Restoration mniej efektywnym w interruptowaniu. Uważamy, że Restoration jest obecnie zbyt użyteczny w PvP w porównaniu do innych healerów z powodu mocnego, dystansowego interruptu. Nie uważamy, że to osłabienie będzie miało duże konsekwencje w PvE.

Zmieniliśmy Mental Quickness i Flametongue Weapon aby, mamy nadzieję, przybić gwóźdź do trumny Enhancement shamana używającego broni ze spellpower. Chcemy, aby Enhancement używał broni melee. Gracze, którzy to robili, nie powinni odczuć zmiany w DPS. Gracze, którzy używali broni lub zbroi dla casterów odkryją, że ten sprzęt nie jest już dla nich użyteczny.

Obrażenia obszarowe Elementala nadal nie są konkurencyjne wobec rotacji innych specjalizacji DPS, więc wzmocniliśmy Earthquake i usunęliśmy cooldown z Chain Lighting. Te dwa czary powinny stanowić trzon DPS obszarowego Elementala, podczas gdy puszczanie Flame Shocka powinno być mechaniką Enhancement (patrz niżej).

Próbowaliśmy również polepszyć możliwości obszarowe Enhancement. W tym przypadku DPS był konkurencyjny, jednak nakładanie obrażeń obszarowych przyprawiało o ból głowy, bo trzeba było tabować przez kilka celów, aby rozprowadzić Flame Shocki. Enhancement może teraz używać Lava Lash, by rozprzestrzeniać Flame Shocki (a bonus otrzymywany z Improved Lava Lash został wciągnięty w bazową umiejętność Lava Lash, tak więc Enhancement nie powinni w efekcie cierpieć z powodu spadku DPS).

Po sprawdzeniu tysięcy prób rajdowych, byliśmy zaniepokojeni tym, że Resto Shaman nie był konkurencyjny wobec innych healerów, szczególnie w 10-osobowej zawartości i w czasie walk, na których rajd musiał pozostawać w rozproszeniu. W porządku jest, aby healerzy mieli swoje nisze, w których mogą zabłysnąć, jednak czuliśmy, jakby Resto nie doświadczał tego zbyt dużo. Wzmocniliśmy stanowczo Riptide i daliśmy Ancestral Healing nową mechanikę, zwiększającą maksymalną pulę życia celu. Te wzmocnienia były również przewidziane jako częściowe wynagrodzenie straty Wind Shear w PvP.

Jak widzicie, zmieniliśmy całkiem sporo mechanizmów shamana, niektóre będą przyjęte z radością, inne spotkają się z obrzucaniem błotem. Proszę, przetestujecie zmiany, gdy PTRy wystartują i przedstawcie nam konstruktywną opinię, jeśli chcecie, abyśmy przedyskutowali jakiekolwiek wasze wątpliwości. Dotyczy to oczywiście wszystkich zmian.

Nie ma wątpliwości, że gdy 4.3 trafi na serwery, będzie jeszcze więcej zmian, a niektóre z powyższych zostaną zmodyfikowane lub zredagowane. Część druga tego bloga wyjaśni nasze intencje stojące za ostatecznymi zmianami.


Greg „Ghostcrawler” Street jest głównym projektantem systemów w World of Warcaft. Wie o Plainsrunning.


Zestawienie informacji o patchu 4.3

http://www.wowcenter.pl/Files/patch43_menu_1.jpg http://www.wowcenter.pl/Files/patch43_menu_2.jpg http://www.wowcenter.pl/Files/patch43_menu_3.jpg
http://www.wowcenter.pl/Files/patch43_menu_4.jpghttp://www.wowcenter.pl/Files/patch43_menu_5.jpghttp://www.wowcenter.pl/Files/patch43_menu_6_1.jpg
http://www.wowcenter.pl/Files/patch43_menu_6_2.jpg
http://www.wowcenter.pl/Files/patch43_menu_6_3.jpg
http://www.wowcenter.pl/Files/patch43_menu_7.jpg http://www.wowcenter.pl/Files/patch43_menu_9.jpg http://www.wowcenter.pl/Files/patch43_menu_8.jpghttp://www.wowcenter.pl/Files/patch43_menu_10.jpg http://www.wowcenter.pl/Files/patch43_menu_11.jpg

Tier 13

http://www.wowcenter.pl/Images/Icons/Classes/warrior.gif http://www.wowcenter.pl/Images/Icons/Classes/warlock.gif http://www.wowcenter.pl/Images/Icons/Classes/druid.gif http://www.wowcenter.pl/Images/Icons/Classes/shaman.gif http://www.wowcenter.pl/Images/Icons/Classes/mage.gif http://www.wowcenter.pl/Images/Icons/Classes/rogue.gif http://www.wowcenter.pl/Images/Icons/Classes/paladin.gif http://www.wowcenter.pl/Images/Icons/Classes/priest.gif http://www.wowcenter.pl/Images/Icons/Classes/hunter.gif

Komentarze:

Wczytywanie komentarzy...
Musisz się zalogować, aby dodać komentarz